Kusursuz saatler üreterek yaptığı eserlerin kibriyle kendinden geçen, ancak sebepsiz yere bozulan saatlerle birlikte yok oluşa sürüklenen Zacharius Usta’nın hikayesi…

Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabında Tanpınar şöyle diyor: “Herkes bilir ki, eski hayatımız saat üzerine kurulmuştur. Hatta sonraları Muvakkit Nuri Efendi’den öğrendiğime göre Avrupa saatçiliğinin en büyük müşterisi daima Müslümanlar ve onlar içinde en dindarı olan memleketimiz halkı imiş. Günde beş vakit namaz, ramazanlarda iftar, sahur, her türlü saatle idi. Saat Allah’ı bulmanın en sağlam çaresi idi ve bu sıfatla eskilerin hayatını idare ederdi…”

Aynen Tanpınar’ın işaret ettiği gibi, Zacharius Usta’nın da hayatını idare eden şey de saatlerdi. Fakat Zacharius Usta Tanpınar’ın işaret ettiği gibi Allah’ı bulmanın çaresi olarak görmedi saatleri, adeta şirk koşmasına sebep oldu saatler…

Zacharius Usta saat üretimi konusunda öyle bir noktaya geliyor ki zamanı kendisi yaratmış gibi hissediyor. Fakat kaderin cilvesi o ki yaptığı saatler bir bir bozuluyor. Adeta hayatı kararan Zacharius Usta’nın kalbi bozulan her saatle birlikte yavaş yavaş mahvoluyor. En sonunda tüm saatleriyle birlikte Zacharius Usta’nın kalbi de ruhu da yok olup gidiyor.

Jules Verne’ün maneviyatla bilimi çarpıştırdığı bu eser, herkes için ibretlik bir eser…


Jules Verne - Zacharius Usta

ZACHARIUS USTA

Yazar: Jules Verne

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Web Sitesi: iskultur.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

Zacharius Usta olağanüstü ince bir işçilikle ürettiği kusursuz saatlerle Cenevre şehrinin gururudur. Ünü İsviçre  sınırlarını aşıp Fransa ve Almanya’ya kadar uzanmıştır. Saatçiliğin ilerleyen bilime ayak uydurmasıyla, Zacharius Usta da “saat maşası”nı icat eder. Bu icadının ardından kibir başını döndürür. Öyle ya, Tanrı sonsuzluğu yarattıysa, kendisi de zamanı yaratmıştır. Ancak günün birinde imal edip sattığı bütün saatlerin ortada görünür bir sebep olmaksızın birden durmasıyla, öfkeli müşteriler evinin kapısını aşındırmaya başlar.

Bilimle manevi değerler arasındaki çatışma Jules Verne’in 1854 yılında yayımladığı bu fantastik öykünün ana  temasıdır. Kibrine yenilip ölümsüzlüğün peşine düşen ve ruhunu kaybeden Zacharius Usta için çöküş kaçınılmazdır.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster