GENÇ Dergisi tarafından yıllardır süregelen bir kampanya var. 365 Serisi dediğimiz bu kampanya çerçevesinde her yıl Genç Dergi’ye abone olan veya mevcut aboneliğini yenileyen herkese bir kitap hediye ediliyor. 365 ön başlığıyla hazırlanan bu kitaplardan bu zamana kadar hediye edilenler şöyle:

  • 365 Kur’an Kelimesi
  • 365 Sahabe Ölçüsü
  • Peygamber Efendimizden 365 Örnek Davranış
  • Medeniyet Öncülerimizden 365 Lider Davranış
  • Medeniyet Öncülerimizden 365 Fikir
  • İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu

Son kitap, yani 365 Kahramanlık Tablosu kitabı GENÇ Dergisi’nin 11. Yıl Abone kampanyası olarak duyuruldu. Ekim 2016 itibariyle GENÇ Dergisi’ne abone olan veya mevcut aboneliğini yenileyen herkese bu kitap hediye ediliyor. Kitabı farklı bir şekilde temin etmek mümkün değil, GENÇ’e abone olun ki kitaba kavuşun. 😉

365 Kahramanlık Tablosu kitabı Firavun’un sarayından başlayarak Milli Mücadele dönemine kadar geçen sürede, gençliğin öncüsü olmuş İslam Mücahidlerinin hayatından kahramanlıkları bizlere aktarıyor. Kahramanlık deyince akla her zaman savaşta öne atılan kişilerin başarıları gelir. Bir kahraman genelde köyünü, devletini kurtaran veya o yolda canını feda edendir. Fakat bu kitapta görüleceği üzere kahramanlık sadece savaşta gösterilen yiğitlikler değil, kişinin kendi dünyasında, ailesi ve çevresinde yaşadığı meselelerde takındığı tavırlarla, verdiği kararlarla da gösterilebilir. Kahraman kelimesinin tanımı kitabın önsöz kısmında çok güzel şekilde açıklanıyor.

680 sayfalık kitabın tamamını kitap basılmadan okumak nasip oldu. Her satırını büyük bir heyecanla okumakla birlikte, kimi yerlerde gözyaşlarını tutmak mümkün olmadı. Bu kitapla nasıl bir ümmet olduğumuzu, şanlı tarihimizi, ecdadımızın İslam’ı ötelere taşımak adına nelerden feragat ettiklerini bir kere daha anladım. Böyle bir ecdadın torunları olarak bugün geldiğimiz noktada nasıl bir geleceğin bizleri beklediğini tahmin etmek hiç zor değil.

İslam Mücahidleri öyle kahramanlık destanları yazmışlar ki, 100 yıldır dört bir tarafımızdan sindirme çabalarına rağmen hâlen korkuyorlar. Korkularından her geçen gün daha çok sıkıştırıp üzerimize geliyorlar. Gelmeye devam edecekler, önümüzdeki yıllarda daha çok üzerimize gelecekler, belki de topyekün bir savaşın içerisinde bulacağız kendimizi.

Düşman üzerimize geldikçe ne olacak peki? Nasıl ecdadımız varını yoğunu ortaya koyarak dinini, namusunu koruduysa biz de koruyacağız. Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi kahramanlık destanları yazacağız. Hiçbir şeyimiz olmasa bile iman dolu göğüslerimizi siper edeceğiz, yine de kafire geçit vermeyeceğiz.

O günler geldiğinde hazır olmak en büyük mesele. Hazır olabilmek için maddi ve manevi tüm silahları kuşanmış olmak lazım. İşte bu kitap, İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu kitabı bu silahlardan biridir. Haydi kuşanın!


“BENİM GÖZLERİM GÖRECEĞİNİ GÖRDÜ”

O gün Boğaz tabyaları arasında en çok iş gören ve en çok ha- sara uğrayan Rumeli Mecidiyesi Bataryası oldu. Sabahtan beri muharebenin en şiddetli anlarında dahi iki sahil arasında gidip gelmekten çekinmemiş olan Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa, tabyanın feci durumunu haber aldığı zaman yine motora atlayıp Çimenlik İskelesi’nden karşı sahile hareket etti. Cephaneliği berhava olan tabyanın durumu hazindi. İstihkam yıkıntıları arasında dolaşmakta olduğu sırada bir ağacın altına uzanmış olan bir askerin hali dikkatini çekti ve yanına gidip “Ne var evlat?” diye sordu. Nefer hemen yerinden fırlayıp esas duruş vaziyeti aldı. Çünkü sesi tanımıştı. Ama gözleri başka tarafa bakıyordu. “Gözlerine bir şey mi oldu oğlum?” O zaman nefer tok sesiyle ” Üzülmeyin efendim” diye cevap verdi. “Benim gözlerim göreceğini gördü” Düşman gemilerine tam isabet kaydedilmiş ve “Ocean” destroyeri hareket edemez hale getirilmişti. Cevat Paşa sessiz sessiz ağlıyordu…


Sinan Özgenç - 365 Kahramanlık Tablosu

İSLAM MÜCAHİDLERİNDEN 365 KAHRAMANLIK TABLOSU

Yazar: Sinan Özgenç

Yayınevi: Erkam Yayınları – Genç Kitaplığı

Web Sitesi: gencdergisi.com

ARKA KAPAK METNİ

Bizler kahraman bir ecdadın ahfadıyız. Soyumuz kahraman, geçmişimiz kahramandır.

Kahramanlık, millet olarak mesleğimiz ve meşrebimizdir, çünkü bizde ne düşman ne de hain bitmez. Biz, dünyayı ve hayatı aşan bir davanın temsilcisi olduğumuz günden bu yana bu böyledir. Bizler Allah’ın dinini yüceltmek, iyiliği emretmek, kötülükten nehyetmek vazifesi ile hayatın üstüne yürüdüğümüzden bu yana ismimiz kahramanların yanına yazılmış, düşmanımız ve hainimiz de batılın ve şeytanın dostu olarak karşımıza yerleşmiştir. Bu böyledir diye şikayet edecek değiliz; tam tersi, bu şerefi hissedip, hissettirmenin tatlı heyecanı içindeyiz. İşte GENÇ’imize bu sene abone olacak okuyucularımıza vereceğimiz “İslam Mücahidlerinden 365 Kahramanlık Tablosu” bu niyetle hazırlanmış bir şan ve şeref tablosudur. Bu kitabı okuyup da yüreği kabaran her gencimiz, kendisiyle Allah’ın razı olacağı, ecdadının iftihar edeceği ve zalimin kahrolacağı bir kahraman adayıdır. Düşman güçlüymüş ne gam, bizde kahraman bitmez.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster