Kişisel verilerin korunması günümüzde bilişim dünyasının en hassas mevzularından birisi haline geldi. Bu konuda birçok acı tecrübe ve cezai uygulama mevcut, zaman geçtikçe bunların sayısı da artacak. Kişisel veriler konusunda örnek bir olay:

Vatandaşın biri, havayolu taşımacılık şirketlerinden birinin sunmuş olduğu sadakat programını kullanıyor. Bu kişi kullanıcı adı ve parola bilgilerini değiştirmek üzere başvuru yapıyor. Ancak talepte bulunduğu veri sorumlusu arkalı önlü kimlik görüntüsünü iletmesi halinde talebinin yerine getirileceğini söylüyor.

Vatandaş o sırada bilet bilgilerine erişmek için kimlik görüntüsünü elektronik olarak iletiyor, ancak daha sonra veri sorumlusundan kimlik görüntülerinin silinmesi ve kişisel verileri üçüncü kişilere aktarıldıysa, verilerin aktarılan üçüncü kişilerin kayıtlarından da silinmesi talebinde bulunuyor.

Kişisel verilerinin sistemlerinde tutulmadığı ve üçüncü kişilerle paylaşılmadığı yanıtını alan vatandaş Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuruyor ve yapılan incelemeler sonucunda şirkete 100.000 TL idari para cezası uygulanmasına ve veri sorumluların mevzuata uygun şekilde hareket etmeleri için bilgilendirilmelerine karar veriliyor.

Kararın detaylarına kvkk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kişisel verilere dair detaylı bilgiyi 100 Soruda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kitapçığından edinebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster