Assassin’s Creed II -kısaca AC2- 2009’un sonunda konsollar için ve 2010 baharında PC için yayınlanan, Assassin’s Creed oyununun devamı niteliğinde tarihsel gerçeklikleri hikayesinde işleyen gizlilik odaklı üçüncü şahıs aksiyon-macera oyunudur.

Hikaye

AC2 oyununun ilk oyunda olduğu gibi yine iki taraflı hikayesi var. Günümüzde geçen hikayede ana karakter yine Desmond Miles’tır, Animus’ta hikayesine tanıklık ettiğimiz Desmond’ın uzak atası ise Ezio Auditore da Firenze’dir. Yani oyun dünyasının gelmiş geçmiş en iyi karakterlerinden biri olan Firenze’li Ezio!

Ezio, AC2 oyununda ve sonraki iki oyunda daha AC serisinde yer almış, hikayesiyle gönüllere taht kurmuş bir suikastçıdır. Ezio ile oyuncular İtalya’nın şehirlerini, Roma’yı ve İstanbul’u keşfetmişler, tapınakçılarla amansız mücadelelere girmişlerdir.

AC2 oyununun günümüz hikayesinde Desmond, Lucy Stillman tarafından Abstergo’dan kaçırılır. Meğerse Lucy de bir suikastçıymış ve tapınakçıların içine sızmış! Başarılı bir kaçış operasyonunun ardından tarihçi Shaun Hastings ve bilgisayar bilimcisi Rebecca Crane isimli iki yeni suikastçı ile tanışan Desmond, Rebecca’nın daha da geliştirdiği bir Animus sistemine bağlanır ve Ezio’nun hikayesi başlar. Bu noktada Desmond’ı da bir suikatçı olarak yetiştirmek isteyen ekip Animus’un Bleeding Effect adlı bir özelliğini kullanır. Ezio’nun gelişen yetenekleri olduğu gibi Desmond’a da geçer ancak halüsinasyon başta olmak üzere tehlikeli yan etkileri görülür.

Ezio 15. yüzyılda Rönesans döneminde yaşamıştır. Ailesi siyasi bir komploya kurban giderek idam edilir ve daha oyunun başında babasının ve kardeşlerinin asılışına Ezio bizzat şahit olur. Babasının vasiyetine uyar ve ona ait suikastçı aletlerini bulur. Annesini ve kız kardeşini amcasının himayesine Villa’ya gönderir.

Ezio babasının ve kardeşlerinin idamına yol açan komployu çözmek uğruna mücadeleye başlar. Amcası Mario’nun da desteğiyle Floransa, San Gimignano, Forli, Venedik ve Roma şehirlerinde adım adım iz sürerek ailesinin katledilmesiyle ilgili olan siyasi şahsiyetleri tespit ederek öldürür. Her adımda da yeni bir bilgiye erişir. Bu arada Lorenzo de Medici, Niccolò Machiavelli, Caterina Sforza, La Volpe, Bartalomeo Dalviano ve Leonardo da Vinci başta olmak üzere birçok müttefik kazanır.

Nihayet Medici ailesini Floransa’da devirmeye çalışan İspanyol Rodrigo Borgia’nın ailesinin katledilmesinde başrole sahip olduğunu öğrenen Ezio, Borgia’nın Apple of Eden’a sahip olarak Tapınakçıları efsanevi bir “kasa”ya götürecek olan “peygamber” olduğuna inandığını öğrenir.

Ezio’nun müttefikleri hepsinin suikastçı olduklarını izah ederler ve Ezio’yu da suikastçıların safına katarlar. Ezio, tüm müttefiklerinin yardımıyla Rodrigo Borgia ile yüzleşir ve Apple of Eden’ı geri alır ancak Borgia’nın canını bağışlar.

Ezio Borgia’yı alt ettiğinde “kasa” denilen gizemli yapıyı açacak olan Papalık haçını da elde etmiştir. Üzerinde Apple of Eden olan bu asayla “kasa”yı açınca içeride kendisine Minerva adını veren holografik bir figür görünür. Minerva doğrudan Desmond’a ve 2012’de onu izleyenlere konuşurken, savaşta birbirleriyle karşılaşmadan önce dünyadaki ilk insanlarla birlikte var olan çok daha gelişmiş bir toplumun parçası olduğunu açıklar. Minerva’nın anlattıklarına göre neredeyse her iki tarafı da yok eden küresel bir felaket meydana gelmiş ve hayatta kalanlar, insanların gelecekte benzer bir felaketi önlemesine izin vermek adına dünya çapında “tapınaklar” inşa etmek için bir araya gelmişler. Minerva’nın hologramı kaybolmadan önce, Desmond’ı -adıyla- “gerisi size kalmış” diye uyarır. Desmond ve Ezio, Minerva’nın sözleri ve görünüşü karşısında şok olurlar.

Oyunun sonunda Desmond ve diğerleri Animus 2.0 ile bulundukları yerden kaçmak zorunda kalırlar. Ekip yeni bir güvenli mekana doğru ilerlerken Lucy, Dünya’nın manyetik alanında yeni keşfedilen zayıflıklar olduğunu açıklar; bu zayıflığa çarpan bir güneş patlaması Minerva’nın tarif ettiğine benzer bir küresel yıkıma neden olabilir. Desmond, suikastçıların Minerva’nın bahsettiği tapınakları bulmasına yardım etmeye karar verir ve Ezio’nun aradıkları cevapları elinde tutabileceğini bilerek Animus’a yeniden girmeye hazırlanır.

Assassin’s Creed Lineage

Ezio’nun babasına dair Lineage adında bir kısa film yayınlanmıştır. Giovanni o dönem bankacılıkla uğraşmakla birlikte bir suikastçıdır. Lineage kısma filmi, Ezio’nun babası Giovanni’nin eylemleriyle 15. yüzyıl İtalya’sının entrikalarını ortaya çıkaran Assassin’s Creed II hikayesinin ön bölümüdür. Alttaki videodan izleyebilirsiniz:

Assassin’s Creed Lineage

Oynanış

AC2 oyunu hikaye bazında oyuncuları yepyeni bir dünyayla buluşturuyor olsa da oynanış açısından önceki oyunun devamı niteliğindedir. Zaten aynı oyun motoruyla geliştirildiği için çok fazla bir yenilik söz konusu değil.

İlk oyunda olduğu gibi çatılardan hoplaya zıplaya gidilebildiği gibi normal bir insan gibi de şehirde gezmek mümkün. AC2’deki hareket hızı, ilk oyundan bu yana önemli ölçüde artırılmış, yani şehirde akıcı bir şekilde hareket etmek mümkün. Ezio tırmanırken ve engellerin üzerinden atlarken vücudu gerçekçi bir şekilde ortama uyum sağlayabiliyor. Fakat böylesine hızlı aksiyonun dezavantajı ise bir anda yüksek bir binadan boşluğa düşmek olabiliyor.

Oynanış genel olarak ele alındığında konsollara has tasarlandığı açıkça hissedilebiliyor. Klavye-fare ikilisinden ziyade oyun kumandasıyla bu oyunu oynamak hem daha pratik hem de çok daha keyifli olacaktır.

AC2 oyununda ilk oyunda olduğu gibi saman balyaları ve çatı bahçeleri gibi saklanma yerleri mevcut. Ezio, düşmanlarından saklanmak için bu saklanma yerlerini kullanmakla kalmıyor, sınırlı bir süre için su altına bile dalabiliyor. Düşmanlarla başa çıkmanın alternatif yolları da var: Hırsızlar, paralı askerler ve kortezanlar ücreti mukabilince kiralanabiliyor ve dikkat dağıtmak amacıyla seçilen düşman hedeflerine yönlendirilebiliyorlar. Oyunda “florin” ismindeki para mevcut ve ortalığı karıştırmak için sağa sola para saçmak da mümkün.

Oyunun ana teması gizlilik esaslı olmakla birlikte sıcak çatışma da tercih edilebilir. Bunun için kılıçlar, hançerler, sis bombaları, fırlatma bıçakları, suikastçı bıçağı vb. birçok silah çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlilik sayesinde oyunda ilerleme sağladıkça sıcak çatışmalar daha keyifli hale geliyor.

Oyuna para sisteminin eklenmesi AC2’ye büyük yenilikler katmış. Ezio görevleri tamamladığında, hazineler bulduğunda veya yankesicileri hakladığında para kazanmış oluyor. Karakterin sağlığı otomatik olarak yenilenmiyor, bu sebeple Ezio’yu hayatta tutmak için ilaç satın almak gerekiyor. Zırh ve silah yükseltmeleri için de para lazım. Bunların haricinde Villa’da “kiliseyi yeniden inşa et ve bir hazine bul”, “demirciyi yeniden inşa et ve indirim kazan” gibi şehri ihya etmeye yönelik görevler var ve bunlara da para lazım.

Villa ayrıca oyunda bir merkez ve güvenli bir bölge olarak tasarlanmış. Ezio’nun silah ve zırh değiş tokuşu yapabileceği tek yer burası. Fakat burada sürpriz bir yenilik ortaya çıkıyor: Hızlı seyahat. Şehirlerin genelde çıkışlarında ya da içinde belli noktalarında ücreti mukabilince seyahat etmeye imkan sağlayan acenteler var. Hangi şehre gitmek istediğini seçiyorsunu ve pat diye gidiyorsunuz. Müthiş bir yenilik.

Assassin’s Creed II görev yapısıyla oyuncuları oyunun özüne doğru yönlendiren bir oyun. Her görevin başlangıcında oyuncu görevi “kabul etmeli” veya daha sonraya ertelemelidir. Hikayeyi ilerleten görevler haritada bir ünlem işaretiyle işaretleniyor. Oyuncu isterse oyunu keşfedebiliyor, isterse de görevleri kabul edip ilerleyebiliyor.

Oyunun hikayesi tek başına 18 saatten fazla sürmekle birlikte ekstralarla bu süreyi uzatmak da mümkün.

Karakterler

 • Ezio Auditore da Firenze / Oyunun ana karakteri.
 • Federico Auditore / Ezio’nun ağabeyi.
 • Giovanni Auditore / Ezio’nun babası, suikastçı.
 • Claudia Auditore / Ezio’nun kızkardeşi.
 • Maria Auditore / Ezio’nun annesi.
 • Petruccio Auditore / Ezio’nun küçük kardeşi.
 • Cristina Vespucci / Ezio’nun sevdiceği.
 • Mario Auditore / Ezio’nun amcası, suikastçı.
 • Leonardo da Vinci / Ezio’nun arkadaşı, suikastçıların müttefiki.
 • Lorenzo de’ Medici / Floransa’nın gayriresmi yöneticisi.
 • Caterina Sforza / Forli kontesi, suikastçıların müttefiki.
 • Niccolò Machiavelli / İtalyan filozof, suikastçı.
 • Paola / Floransa kortezanlarının lideri, suikastçı.
 • La Volpe / Floransa hırsızlar loncasının lideri, suikastçı.
 • Antonio de Magianis / Venedik hırsızlar loncasının lideri, suikastçı.
 • Bartolomeo d’Alviano / Venedik paralı askerlerinin lideri, suikastçı.
 • Rodrigo Borgia / Ana karakter, Ezio’nun baş düşmanı tapınakçı.
 • Uberto Alberti / Avukat, tapınakçı.
 • Vieri de’ Pazzi / Tapınakçı.
 • Francesco de’ Pazzi / Vieri’nin babası, bankacı, tapınakçı.
 • Jacopo de’ Pazzi / Francesco’nun amcası, tapınakçı.
 • Bernardo di Bandino Baroncelli / Bankacı, tapınakçı.
 • Stefano da Bagnone / Keşiş, tapınakçı.
 • Antonio Maffei da Volterra / Rahip, tapınakçı.
 • Francesco Salviati / Pisa Başpiskoposu, tapınakçı.
 • Emilio Barbarigo / Venedikli tüccar, tapınakçı.
 • Carlo Grimaldi / Venedikli politikacı, tapınakçı.
 • Marco Barbarigo / Venedik Dükü
 • Silvio Barbarigo / Marco’nun oğlu, tapınakçı.
 • Dante Moro / Venedik şehir koruyucularının lideri, tapınakçı.
 • Orsi Brothers / Paralı asker iki kardeş, tapınakçılar.
 • Desmond Miles / Altair’in soyundan gelen günümüzdeki ana karakter.
 • Lucy Stillman / Desmond’a yardım eden suikastçılardan biri.
 • Shaun Hastings / Desmond’a yardım eden suikastçılardan biri, tarihçi.
 • Rebecca Crane / Desmond’a yardım eden suikastçılardan biri, Animus 2.0 versiyonunun mimarı.
 • Clay Kaczmarek / Subject 16 olarak adlandırılan bir denek. Desmond’dan önce Animus’ta uzun süre kaldığı için ölmüştür.

Karakterlere dair detaylı bilgi ve tarihsel gerçekler için List of Assassin’s Creed Characters sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Grafikler

Assassin’s Creed 2 oyununda ilk oyunda olduğu gibi “solukluk” mevcut. Tamam, dönemin tarzı bu olsa da soluk-puslu manzaralar böyle muhteşem bir hikayeye yakışmıyor. 2016 yılında yayınlanan The Ezio Collection ile AC2, AC Brotherhood ve AC Revelations oyunlarındaki “soluk” hava bir nebze de olsa giderilmeye çalışıldı, daha sıcak ve canlı olması sağlandı. Bu sebeple ilk defa oynayacaklar için The Ezio Collection daha göze hoş gelecek bir seçim olacaktır.

Oyundaki grafikler ilk oyunun üzerine katarak geliştirildiğini zaten gösteriyor. Hem Assassin’s Creed hem de Assassin’s Creed II aynı konsol donanımı için üretilmiş olsa da ikinci oyunca grafikler açıkça iyileştirilmiş. Assassin’s Creed gibi oyunlardaki karakter modelleri oldukça önemli çünkü oyunu oynayan kişi sürekli olarak üstten-arkasından karakteri görüyor ve yönetiyor. Karakterin kıyafetleri, saçı, yürürkenki vücut hareketleriyle kıyafetin uyumu vs. Her ne kadar çatışmalarda ve suikast animasyonlarında bu hususlardaki kusurlar bariz bir şekilde görünse de genel manada karakter modellemesi güzel yapılmış.

Oyunun genel ortamı oldukça iyi tasarlanmış, gerçekçi bir görünüm vermek için dokular ayrıntılı işlenmiş. Bahsedilebilecek olumsuz bir nokta (ve sıkça yaşanan) kırpma olayı. Oyunda çok fazla unsur bir arada ve bunların çakışmaları işten bile değil. Örneğin Ezio’nun üzerinde silahlarını örten bir pelerin var ama bazen bir bakıyorsunuz silahın ucu pelerinin dışına çıkmış ve görünüyor. Buna benzer hatalar sıkça yaşanıyor.

Animasyonlar dönemin şartlarına göre çok iyi yapılmış, özellikle saldırı, savunma ve karşı saldırı gibi unsurların animasyonları güzel. Üstelik farklı silahlar için farklı animasyonlar hazırlanmış. Ancak kan fışkırmaları türünden animasyonlar ise rezalet. 🙂 Ateş ve su gibi akışkan öğelerin modellenmesi çok zor olduğu için bu husustaki yetersizlik makul görülebilir.

Oyundaki grafiksel açıdan en güzel unsurlarından biri de sudan çıkan Ezio’nun üzerindeki parıltı olabilir. Sudan çıkınca karakter baştan aşağı sırılsıklam oluyor ve ışık normalden farklı bir şekilde yansıyor. Bundan mütevellit de çok hoş bir görüntü meydana geliyor.

Harita

AC2 oyunu 6 farklı bölgede geçmektedir, dolayısıyla 6 farklı haritası vardır. Oldukça geniş olan bu haritalarda İtalya’yı gezmeye doyamazsınız. Oyundaki toplam arazi alanı 1.33 kilometrekaredir.

Oyundaki haritalar şöyledir:

 • Florence
 • Tuscany / San Gimignano
 • Monteriggioni / Villa
 • Romagna / Forli
 • Venice
 • Appenine Mountainsa

AC2 oyununda haritalarda yer alan öğeler ve sayıları şu şekilde:

 • Suikastçı Mezarı: 7 adet.
 • Hızlı Seyahat Noktası: 19 adet.
 • Tapınakçı Sığınağı: 3 adet.
 • Seyir Noktası: 73 adet.
 • Codex Sayfası: 20 adet.
 • Kuş Tüyü: 100 adet.
 • Kabartma: 20 adet.
 • Heykelcik: 8 adet.
 • Hazine: 324 adet.
 • Sanat Dükkanı: 23 adet.
 • Demirci Dükkanı: 57 adet.
 • Doktor: 80 adet.
 • Terzi Dükkanı: 41 adet.
 • Suikast Görevi: 30 adet.
 • Dövüş Görevi: 5 adet.
 • Kurye Görevi: 5 adet.
 • Yarış Görevi: 6 adet.

Oyundaki tüm haritaları ve haritalarda bulunan öğeleri interaktif olarak mapgenie.io adresinden görüntüleyebilirsiniz.

AC2 Oyunu Haritaları
AC2 Oyunu Haritaları

Başarımlar (Achievements)

AC2 oyununda 50 adet başarım yer almaktadır. Başarımların tam listesi ve başarıları açmak için yapılması gerekenler şöyledir:

SıraBaşarım AdıYapılması Gereken
1The Birth of an AssassinEzio Auditore Da Firenze olarak dünyaya gel.
2Arrivederci AbstergoAbstergo’dan kaç.
3Welcome to the Animus 2.0Animus 2.0’a giriş yap.
4The Pain of BetrayalDNA Sequence 1 kısmını tamamla.
5VengeanceDNA Sequence 2 kısmını tamamla.
6Exit the SonDNA Sequence 3 kısmını tamamla.
7Bloody SundayDNA Sequence 4 kısmını tamamla.
8UndertakerSanta Maria Novella’nın altında yer alan yeraltı mezarlığındaki Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
9The ConspiratorsDNA Sequence 5 kısmını tamamla.
10An Unexpected JourneyDNA Sequence 6 kısmını tamamla.
11Bleeding EffectEğitimi tamamla ve Animus’a dön.
12The Merchant of VeniceDNA Sequence 7 kısmını tamamla.
13The Impenetrable PalazzoDNA Sequence 8 kısmını tamamla.
14MasqueradeDNA Sequence 9 kısmını tamamla.
15Bianca’s ManDNA Sequence 10 kısmını tamamla.
16The ProphetDNA Sequence 11 kısmını tamamla.
17The VaultDNA Sequence 14 kısmını tamamla.
18An Old Friend ReturnsSaklandığın yerden kaç.
19Myth MakerMonteriggioni’deki 8 heykelciği bul.
20Vitruvian ManSubject 16’nın The Truth’una ait 20 parçanın tamamının kilidini aç.
21Street Cleaner5 ölüyü saman balyasına sakla.
22Fly SwatterUçuş Aracı’nı kullanırken bir nöbetçiye tekme at.
23Messer SandmanTek seferde 4 düşmanı yüzlerine kum fırlatarak sersemlet.
24DoctorZehirlediğin bir düşmana havadan suikast yap.
25No-HitterHiç vurulmadan ve çatışmada kalarak 10 düşman öldür.
26Kleptomaniac1000 Florin arakla.
27Lightning Strike100 metre boyunca koş.
28SweeperUzun silah kullanarak aynı anda 5 düşmanı dağıt.
29Venetian GladiatorSanta Maria della Visitazione’un içindeki Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
30I can see your house from here!Torre Grossa’nın içindeki Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
31Hallowed be thy nameBasilica di San Marco’nun içindeki Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
32Prison EscapeRocca di Ravaldino kalesinin içindeki Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
33Choir BoySanta Maria del Fiore (The Duomo) içinde bulunan Suikastçı Mezarı’nı keşfet.
34Assassin For HireLorenzo Il Magnifico için ilk suikast görevini tamamla.
35Macho ManBir kadının onurunu koru.
36Steal HomeHırsızlara karşı bir yarışı kazan.
37Show Your ColorsBütün şehirlerde ve dağlarda Auditore pelerinini giy.
38Handy ManMonteriggioni’deki bir binayı geliştir.
39I like the view10 seyir noktasını senkronize et.
40High DiveFloransa’nın Giotto’s Campanile tepesinden bir İnanç Sıçrayışı gerçekleştir.
41MailmanBir Borgia kuryesini durdur.
42Tip of the IcebergEtrafta bir kabartma bulmak için Kartal Görüşü’nü kullan.
43A Piece of the PuzzleSubject 16’nın videosunun bir parçasını aç.
44Art ConnoisseurFloransa’dan ve Venedik’ten tablo satın al.
45Podestà of MonteriggioniMonteriggioni’nin toplam değerinin %80’ine ulaş.
46Perfect HarmonyGiysilerini şu renklerle renklendir: Wetland Ebony ve Wetland Ivory.
47In Memory of PetruccioTüm kuş tüylerini topla.
48Red Light AddictCariyelere 5000 florin harca.
49Man of the People300 Florinden fazlasını yere at.
50Victory lies in preparationEzio için tüm gizli bıçakları, eşya torbalarını ve zırh yükseltmelerini edin.
AC2 Başarımlar Listesi (Achievements)

Nasıl yapacağınızı çözemediğiniz bir başarım olursa başarım adını YouTube’da aratarak çözümü öğrenebilirsiniz.

Müzikler

Assassin’s Creed serisinin en güzel müzikleri bence bu oyunda yer alıyor. Hele ki Dreams of Venice dinlemeye doyamadığım bir parçadır. AC2 oyununun müzikleri önceki oyunda olduğu gibi Jesper Kyd tarafından 2009’da hazırlanmıştır. 35 parçadan oluşan albümde vokaller Melissa Kaplan tarafından seslendirilmiş olup 13 kişilik koro tarafından desteklenmiştir. Müzikler o kadar kuvvetli ki, oyunun heyecanında muazzam bir etkisi var. Geliştirici ekip vurucu noktalarda tam da beklenen müzikleri yerleştirmişler, oyun genelinde atmosfer muazzam.

AC2 oyununun müzikleri (Soundtrack) şöyledir:

SıraParça İsmiSüre
1.Earth (Heart)3:59
2.Venice Rooftops3:19
3.Ezio’s Family3:58
4.Florence Tarantella1:52
5.Home In Florence4:30
6.Approaching Target 13:36
7.Approaching Target 26:07
8.Venice Fight2:02
9.Florence Escape2:50
10.Tour Of Venice3:16
11.Flight Over Venice5:10
12.Back In Venice1:33
13.Dream Of Venice4:24
14.Home Of The Brotherhood3:27
15.Leonardo’s Inventions Part 12:12
16.Venice Combat Low1:44
17.Venice Escape3:27
18.Darkness Falls In Florence4:50
19.Sanctuary4:06
20.The Madam1:05
21.Approaching The Target 35:53
22.Flight Over Venice 25:19
23.Ezio In Florence2:19
24.Venice Industry3:09
25.Stealth2:23
26.Venice Combat2:04
27.Notorious1:15
28.Night Mission In Venice2:12
29.Chariot Chase3:21
30.The Plague3:30
31.Wetlands Combat2:49
32.Wetlands Escape2:37
33.Leonardo’s Inventions Part 22:48
34.Hideout 2:40
35.The Animus 2.04:14
Assassin’s Creed 2 Official Soundtracks

Müziklerin tamamını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz:

Assassin’s Creed II İndirilebilir İçerikler

28 Ocak 2010 tarihinde yayınlanan Battle of Forli ve 18 Şubat 2010 tarihinde yayınlanan Bonfire of the Vanities olmak üzere iki adet DLC yayınlanmıştır.

Şahsi Değerlendirmem

AC2 oyununu ilk olarak çıkışından yıllar sonra ve minimum çözünürlüklerle minicik bir ekranda oynayıp bitirmiştim Güçlü bir bilgisayarım olduğunda en yüksek ayarlarda tekrar oynamıştım. Hatta birkaç defa bitirmişliğim var. Oyunun hikayesi beni çok etkilemişti ki hâlen de çok severim.

Oyunu en son Xbox Series S oyun konsolunda oynadım. The Ezio Collection versiyonunu oynadığım için grafikler bir tık daha iyiydi. Güzel bir deneyim oldu.

Bunun yanı sıra ilk oyuna dair yaptığım en önemli eleştiri olan altyazı meselesi AC2 ile birlikte çözülmüş oldu. Çok şükür ki altyazı seçeneği var!

Oyunun genel manada oynanışı zaten çok keyifli. Suikast yaptığımız her bir tapınakçı ile Ezio’nun gerçekleştirdiği diyaloglar dikkate değer. Oyun boyunca bazı temel İtalyanca kelimeleri kolayca öğrenebiliyoruz.

AC2’nin en önemli noktası ise Ezio serisinin ilk oyunu olması diyebilirim. Ezio’nun muazzam hikayesi AC2 ile başlıyor ve sonraki iki oyunun bütün temeli burada atılıyor. Günümüzde geçen Desmond’ın macerası da yine aynı şekilde bu oyunla birlikte şekilleniyor.

AC2 oyunu her açıdan bugün bile oynamaya değer bir oyun.


Assassin's Creed 2 Kapak Görseli

ASSASSIN’S CREED II KÜNYE

Platformlar: PC, PSP, PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One

Yapımcı/Yayıncı: Ubisoft

Oyun Motoru: Anvil (Önceki adı Scimitar)

Çıkış Tarihi: 17 Kasım 2009

Web Sitesi: ubisoft.com

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster