Tolkien’den mütevellit İskandinav Mitolojisi’ni çok merak ediyordum. Yüzüklerin Efendisi başta olmak üzere Orta Dünya’ya dair her şeyin temelinde kuzey topraklarının efsanelerinden bir parça saklı. Hatta Avengers filmlerindeki karakterlerin bazıları da bu efsanelerdeki isimlerden oluşuyor. Başta Odin, Thor ve Loki olmak üzere İskandinav Mitolojisi oldukça heyecanlı.

Bu arada mitoloji deyince genelde Yunan mitolojisi bilinse de Roma, Babil, Mısır, İskandinav, Türk mitolojileri gibi her büyük medeniyetin efsanelerini okumak mümkün.

İskandinav Mitolojisi kitabı ilk defa 1840 yılında bir kılavuz niteliğinde basılıyor. Norveç Tarih Okulu’nun kurucusu Peter Andreas Munch’ın hazırladığı eser 1922 yılında Magnus Olsen tarafından revize edilerek üçüncü kez basıldı. Maya Kitap tarafından Türkçe’ye kazandırılan İskandinav Mitolojisi tanrıların ve kahramanların efsanelerini anlatıyor.

Mitolojik Varlıklar

İskandinav Mitolojisi - Norse Mythology

İlk bölümde Tanrı Mitleri işlenmiş. Odin, Thor, Balder, Njord, Frey, Tyr, Bragi, Freyja ve Loki başta olmak üzere birçok Tanrı miti tek tek inceleniyor. Devamında ise kahramanların hikayeleri aktarılıyor. Özellikle Sigmund ve Sigurd efsaneleri muazzam. Son olarak kuzeydeki başlıca tapınaklara ve tanrılara tapınma ayinlerine dair bilgilerin olduğu bir bölüm var.

İskandinav mitolojisi insanın aklına hayaline gelmeyecek olağanüstülüklerle dolu. Acaba uzun ve soğuk kış günlerinde mi insanlar böyle mitler üretmişler diye düşünmedim değil. Hayal güçleri harikulade. Bazı hikayeler çok sarıyor, okurken insan hiç bitmese diyor. Ama bazıları da bir o kadar sıkıcı. Genelde mitlerin ana konusu savaşlar ve taht mücadeleleri. Komplo veya ihanete de çoğu hikayede rastlamak mümkün. Bazı olumsuz taraflarını bir kenara bırakınca İskandinav Mitolojisi genel olarak ilgi çekici. Hele ki kahramanların Viking olarak denizlere yelken açıp mücadelelerini kuzeyin dışına çıkarmaları etkiletici. Mesela bazı hikayelerde Attila’nın ordularıyla dahi çarpıştıkları anlatılıyor.

Velhasıl mitolojiye ilgi duyanlar için İskandinav Mitolojisi güzel bir başlangıç olabilir…


Peter Andreas Munch - İskandinav Mitolojisi

İSKANDİNAV MİTOLOJİSİ

Yazar: Peter Andreas Munch

Yayınevi: Maya Yayınları

Web Sitesi: mayayayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

Mitolojiler tamamen hayal ürünü müydü, yoksa başka dünyaların hikâyeleri miydi? Birçok farklı kültürün ve coğrafyanın mitolojisini tek tek ele alacak dizimizin ilk kitabı, dünyada kültürel bir fenomene dönüşen İskandinav Mitolojisi.

Döneminin önemli entelektüellerinden olan Peter Andreas Munch kitabında, İskandinav tanrılarını, kahramanlarını, savaşlarını ve Viking efsanelerini tek tek inceliyor. Thor’dan Vikinglere, Odin’den trollere pek çok karakterin ortaya çıkışını irdelerken dönemin inanç ve düşüncelerinin günümüzü de nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Kitap, mitoloji meraklıları ve araştırmacıları için önemli bir kaynak olacak niteliktedir.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster