Maya Kitap çok güzel bir seri yayınlıyor: Masallar Dizisi. Dünyanın dört bir tarafından masalları dilimize kazandıran bu serinin 15. kitabı ise İskoç Masalları. Daha önce okuduğum Kore Masalları’nı pek beğenmemiştim ancak İskoç Masalları beni çok heyecanlandırdı.

Sevgili eşim Betül masallarla alakalı olarak masalların aslında büyükler tarafından anlatılıp dinlendiğini, zamanla çocuklara anlatılan forma dönüştüğünü ifade edince bir süredir okumak için fırsat kolladığım İskoç Masalları’na nihayet başlamış oldum.

Derleme olan bu eserde 27 masal yer alıyor. Elizabeth W. Grierson tarafından 1910 yılında derlenen kitap halk ağzıyla yüzyıllardır süregelen İskoç kültüründen izler barındırıyor. Hele ki Tolkien’in Orta Dünya’sını kurgularken ilham aldığı bir kültür olduğundan ötürü bu masallar ayrıca ilgimi çekti.

Hele ki İskoçların peri takıntısı çok ilginç. Adeta periler diyarı, her masalda bir peri var. Cüceler, olağanüstü varlıklar da cabası. Kızıl Gaddar, Şair Thomas gibi meşhurları varmış İskoçların, ben bu kitap vesilesiyle öğrenmiş oldum.

Bir de kahramanlık öykülerinde ilginç bir şekilde olaylar birkaç kez yaşanıyor. Mesela üç genç var, birisi yola çıkıyor. Başına çeşitli olaylar geliyor, en sonunda kötü bir akıbeti oluyor. İkinci genç de aynı yola çıkıyor, aynı olayları yaşıyor ve akıbeti aynı oluyor. Ama üçüncüye gelince bu sefer işler değişiyor. Olaylar aynı ama üçüncü gencin tepkileri farklı oluyor ve kahramanlığını gösterip önceki iki genci kurtarıyor. Bu senaryo akışı çoğu masalda fark ediliyor.

Velhasıl masal okumaya, Maya Kitap’ın Masallar Dizisi’ne başlamayı düşünürseniz İskoç Masalları başlangıç için gayet akıcı ve güzel. Benim gibi Kore Masalları’ndan başlamayabilirsiniz, zira Korelilerin dünyası çok başka. 🙂


İskoç Masalları - Elizabeth W. Grierson

İSKOÇ MASALLARI

Yazar: Elizabeth W. Grierson

Yayınevi: Maya Yayınları

Web Sitesi: mayayayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

Ruhlar ve goblinler diyarı İskoçya’dan perili masallar…

Gece yarılarında ıslak çimlerde dans eden sessiz topluluklar, denizin altında yaşayan halklar, insanların işlerine yardım eden ama biri kendilerini görürse ortadan kaybolan periler gibi alışılmadık canlılar, İskoç masal geleneğinin vazgeçilmez öğeleridir.

İskoç kültürünün periler diyarına inen bu 27 masalla, denizlerden kayalıklara, oradan da doğaya uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz.

Cadılardan deniz perilerine, Kızıl Gaddar’dan Şair Tho­mas’a pek çok ilgi çekici figür İskoç masallarının büyüleyici dünyasında sizi bekliyor.

Geçmişle geleceği birbirine bağlayan bu masallar, masal seven herkesin kitaplığında bulunmalı.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster