“Tarih nasıl yazılır? Çoğumuz insanların olayların akışını değiştiren ve hafızalarda kalan eylemlerde bulunmaları sonucu tarih yazdıklarını düşünürüz. Bu, tarihi yaşayarak yazmaktır.

Ben tarihi farklı bir şekilde yazıyorum: Tarihte yaşanmış olayları kaleme alıyorum. Bir tarihçi olarak işim geçmişte yaşanan olaylara ilişkin detayları keşfetmek ve bu detaylardan anlam çıkarmaktır.”

James West Davidson bu cümlelerle başlıyor Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi kitabına. Ve gerçekten de kitap boyunca Davidson’ın bu şekilde yazdığı net olarak görülebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri bugün bütün dünya tarafından bilinen süper güçlü devletlerden birisi. Coğrafi keşiflerden sonra Avrupalıların akın akın geldiği, yerleştiği ve yerlileri yok ettiği topraklar üzerinde hüküm süren bu güçle mücadele edebilmek için önce tanımak gerekiyor. ABD’nin hangi temeller üzerinde, hangi felsefe ile kurulduğunu ve bugünlere nasıl geldiğini bilmek, yarının nasıl şekilleneceğini belirlemekte büyük önem arz edecektir.

Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi kitabı coğrafi keşiflerle birlikte Amerika’nın keşfedilmesinden sonra yaşananları ince detaylarıyla birlikte anlatıyor. Kısa ama etkili bir kitap, gereksiz ve yorucu detaylardan arındırılmış, gerçekten ABD tarihini keşfetmeye yarayacak detaylarla donatılmış bir eser. Yazarın kalemini takdir etmek gerekiyor. Karakalem çizimlerle ve haritalarla desteklenmesi de kitabı okurken zihinde coğrafyayı canlandırmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Teksas Üniversitesi’nden H. W. Brands’in dediği gibi: “Bu kitap, konuyu yeni okumaya başlayacak olanlar için eşi bulunmaz bir çalışma; konuya aşina olanlarsa hiç duymadıkları olaylar ve ilginç fikirlerle karşılaşacaklar.”

Not: Say Yayınları bu kitapla benzer olarak “Kısa … Serisi” şeklinde farklı ülkelerin tarihini anlatan kitaplar çıkarıyor.


James West Davidson - Kısa Amerika Birleşik Devletleri Tarihi

KISA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ TARİHİ

Yazar: James West Davidson

Yayınevi: Say Yayınları

Web Sitesi: saykitap.com

ARKA KAPAK METNİ

Amerika tarihi üzerine pek çok kitap kaleme almış tarihçi Davidson’un bu eseri Avrupalıların gelişinden İkiz Kulelerin yıkılışına dek geçen yaklaşık 500 yıl içerisinde Amerika kıtasında olup bitenleri kısa bölümler halinde aktarıyor. Davidson bu tarihi yazarken hem nalına hem mıhına vuruyor: ABD’nin yükselişini, devletin güçlü ve müdahaleci olmakla birlikte demokratik yapıdan ödün vermemesine, ulusal birliğini sonuna kadar savunmasına ve diplomasi becerisi ile ittifak arayışı içinde olmasına bağlıyor. Öte yandan ABD’nin Kızılderililerin zorla topraklarından koparılması, emperyalist politikalarla başka devletlerin bağımsızlığına son verilmesi ve uluslararası radikal dinci terörizmin doğuşuyla ilgisi üzerinde durmayı da ihmal etmiyor.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster