İkamet edilen bir yerden, herhangi bir sebeple başka bir yere gitmenin adıdır seyahat. Bazen iş için, bazen eğitim için, bazen de sıla-i rahim için yapılabilir. Eğer belirli bir hedefe yönelikse seyahatiniz, bir yolcudan ibaretsinizdir. Yol alırsınız, yolları aşarsınız.

Fakat seyahatinizin amacı yeni yüzler tanımak, yeni yerler görmek, bilmediğiniz topraklara, balta girmemiş ormanlara ayak basmaksa yolculuktan seyyahlığa geçmişsiniz demektir. Artık bir gezgin olmuşsunuzdur. Gezecek, görecek, keşfedecek ve şaşıracaksınız. Bilinmezliklere doğru adım atarak bilecek, kimsenin göremediklerini göreceksiniz.

Seyyahlık kimileri için belki boş bir iş, belki gereksiz olabilir. Ancak ne çok okuyan, ne de çok gezen bilir. Bilenler aslında seyyahlık yapanlar, Evliya Çelebi`nin yolundan yürüyenlerdir. Hem gezendir, hem gördüklerini yazıya dökendir, dolayısıyla okuyandır aslında gerçekten bilenler…

Bir seyyah olan F. Hande Topbaş da Evliya Çelebi`nin izinden yürüyenlerden. Gittiği yerlere şöyle bir bakmak için değil, görmek için  gitmiş. Şehirlerinin kokusunu duymaya, tadına bakmaya, tarihe tanıklık eden yapıtlarına dokumaya çıkmış yollara. Ve görüp yaşadıklarını, hissetiklerini kaleme dökmüş.

“Bu kitap sadece bir gezi kitabı değil. Çünkü ben hayallerimden hiç ayrılmadım.”

Bir gezgin, bir seyyah, bir Evliya Çelebi olmanın rüyasını gören herkesin okuması gereken bir kitap “Kuş Uçar, Kervan Geçer.”

Zira “Fatih`in fethetmek için yanıp tutuştuğu topraklar” hâlen keşfedilmeyi bekliyorlar…

Not: Her gezginin okuması gereken Hayallerimdeki Renkli Gölgeyi Arıyorum röportajını bu linkten okuyabilirsiniz.

Not: Kitaba ve gezginliğe dair kısa bir muhabbeti aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Hande Topbaş - Kuş Uçar Kervan Geçer

KUŞ UÇAR KERVAN GEÇER

Yazar: F. Hande Topbaş

Yayınevi: Şule Yayınları

Web Sitesi: suleyayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

Fatih’in fethetmek için yanıp tutuştuğu, büyükannemin adım atmaktan korktuğu topraklar, benim için keşfedilmesi gereken ülkelerdi. Kuşların ulaştığı, kervanların geçtiği her köşeyi görmek istediğimde yedi yaşındaydım. Önce rüyalarımda seyahat ettim. Sonra hayallerim benimle yol aldı. Bir şehrin hikâyesini kimi zaman tutkulu bir yazardan kimi zaman taşlaşmış bir sa- muraydan dinledim. Kırmızı boncuk yolumu çizdi. Yanık origamileri toplayarak ilerledim. Beni takip eden gölgeler yazılarıma sızdı.

Bu kitap sadece bir gezi kitabı değil. Çünkü ben hayallerimden hiç ayrılmadım.

Fotoğraf: IakovKalinin

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster