Eskiden parola yönetimi kavramı son kullanıcıyı çok da ilgilendiren bir mevzu değildi. Hele ki etkileşimin olmadığı statik sayfalardan ibaret internet dünyasında parolaya zaten ihtiyaç duyulmuyordu. Ne zaman ki chat uygulamaları, e-posta uygulamaları, forumlar, sosyal medya platformları hayatımıza girdiler, işte o zaman hepimiz onlarca kullanıcı adına ve parolaya sahip olmaya başladık.

Bir kullanıcının en fazla kaç farklı parolası olabilir? Çoğu insan karmaşık ve farklı parolalar belirlemek yerine aynı parolayı onlarca web sitesine kayıt olurken kullanıyor. Bu durumda güvenli olmayan bir site ele geçirildiğinde kullanıcı adları ve parolalar da ele geçiriliyor. Bu bilgileri ele geçiren kötü niyetli kişiler de farklı sitelere de erişim sağlamış oluyorlar kolayca.

Günümüzde ziyaret ettiğimiz onlarca farklı siteye ek olarak kayıt olduğumuz yüzlerce web sayfası var. Bunların hepsinde güvenli bir üyelik sağlamak istiyorsanız mutlaka parola yöneticisine ihtiyaç duyacaksınız. Parola yöneticisi sayesinde dilerseniz her bir üyelik için farklı ve güçlü şifreler oluşturabilir, hatırlayamama sorunu yaşamaksızın güvenle saklayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

1Password, LastPass, Dashlane ve benzeri dünya çapında birçok parola yöneticisi uygulama mevcut. Fakat bu uygulamalardan ziyade, açık kaynak kodlu ve Erhan Yakut tarafından geliştirilen PassWall’dan bahsedelim.

PassWall uygulaması 1 Haziran’da betası yayınlanan ve geliştirilmeye devam edilen bir parola yöneticisi. Şimdilik yalnızca MacOS işletim sisteminde kullanılabilen uygulamayla parolalarını güvenli bir şekilde saklayabilir, kullanmak istediğinizde Master parolanızı girerek parolalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Açık kaynak kodlu olduğu için de uygulamayı kurcalayabilir, tespit ettiğiniz hataları veya eksikleri, önerilerinizi ileterek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Hem açık kaynak kodlu hem de yerli ve milli bir parola yöneticisinin var olduğunu ve geliştirildiğini görmek çok sevindirici. Dilerim ki PassWall nihai sürümü en kısa sürede yayınlanır ve birçok insan tarafından kullanılır. Eğer denemek ve kullanmak isterseniz signup.passwall.io adresinden kayıt olup uygulamayı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamanın GitHub sayfası da şurada: github.com/passwall

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster