Hayatınız boyunca çalıştığınız/uğraştığınız bir işi sadece 15 dakikada anlatmanızı isteseler başarabilir miydiniz? 15 dakika gibi kısa bir süreye bir ömrü sığdırmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Ancak Stephen Hawking bu meydan okumayı kabul ederek üstelik hakkında çok az şey bildiğimiz kara delikleri 15 dakikada anlatmayı kabul etti. BBC Reith derslerinde sadece 15 dakikalık sürede konulara açık getiren Hawking’in verdiği cevaplar Kara Delikler kitabı olarak karşımızda.

David Shuk tarafından hazırlanan ve ek açıklamalarla konunun herkes tarafından anlaşılması sağlanan Kara Delikler kitabı Kerem Cankoçak tarafından çevrilip Alfa Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış. Kerem Cankoçak kitaba tam 22 sayfalık önsöz yazmış. Zira Hawking 15 dakikada bir konuyu izah etmeye, üstelik bu izahı konuya tamamen yabancı halk seviyesine yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla kitabı okurken boğulmamak ve kaybolmamak için temel fizik bilgisine sahip olmakta fayda var. Kerem Cankoçak da bu uzun önsözüyle Hawking’in açıklamalarına okuyucuyu hazırlıyor.

Kitaptaki iki bölümün başlıkları şöyle:

  • Kara Deliklerin Saçları Yok mudur?
  • Kara Delikler O Kadar da Kara Değiller

Çizimlerle desteklenmiş kitap uzay ve astronomiye giriş için hem öz hem de doyurucu bir başlangıç eseri. Kozmoloji gibi karmaşık bir konuda herkesin anlayabileceği seviyede izahlarda bulunmak gerçekten zor bir iş. Kuramsal fiziğin kafaları allak bullak eden karmaşası çoğu zaman korkutucu iken bu kitap kainata dair tefekkür edenlere öğretici ve eğlendirici bir deneyim sunuyor.

Jüpiter ve Satürn’ün birbirine çok yaklaştığı şu günlerde (Aralık 2020) uzay-zamanın uçurumundan atlamak isteyenler için ilk adım: Stephen Hawking’in Kara Delikler kitabı!


Stephen Hawking - Kara Delikler

KARA DELİKLER

Yazar: Stephen Hawking

Yayınevi: Alfa Yayınları

Web Sitesi: alfayayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

2016 yılının BBC Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti. Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız takdirde uzayzamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor.

“Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla ortaya seriyor.” – Observer

“Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.” – Sunday Times

“Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.” – Daily Express

“Büyük Patlamanın ve evrenin başlangıcının tutarlı ve akla uygun bir kuramının oluşması için Einstein’dan bu yana en fazla katkıyı sunuyor.” – Newsday

“Hawking, Tanrı’nın zihnini okumaya en yakın birkaç kuramsal fizikçiden birisi.” – Los Angeles Times

“Dahi, özgün, trajik ve şampiyon… Hawking bize Aristoteles’ten Kopernik’e, Galileo ve Newton’dan Einstein’a ve Hawking’in kendisine kadar kozmolojinin evrimini gösteriyor.“ – Sydney Morning Herald

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster