Bir önceki yazıda Kişisel Finans konusunda güvenliği nasıl sağlayabileceğinize dair ipuçlarını paylaşmıştım: Dijital Güvenlik Kontrol Listesi #9: Kişisel Finans

Bu yazıda internete bağlanırken tehditlerden daha iyi korunmak ve gizliliğinizi en üst seviyeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar özetlenmektedir.

VPN Kullanın

Bir ağa bağlanmanın en güvenli yöntemlerinden biri VPN kullanmaktır. VPN kullanarak internet servis sağlayıcınızın toplayabileceği veri miktarını azaltabilir ve halka açık WiFi üzerindeki korumayı artırabilirsiniz. Yine de VPN’ler tek başına sizi %100 anonim yapmaz, bir noktaya kadar gizliliğinizi sağlarlar.

Modem Şifrenizi Değiştirin

Modeminizi kurduktan sonra hem yönetici parolasını hem de kablosuz ağ parolasınız mutlaka değiştirin. Varsayılan olarak modem şifreleri halka açıktır, yani yakınlardaki herhangi biri eğer varsayılan şifreyi değiştirmezseniz ağınıza bağlanabilir ve istenmeyen kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

WPA2 Protokolünü ve Güçlü Bir Parola Kullanın

WiFi’ye bağlanmak için farklı kimlik doğrulama protokolleri vardır. Şu anda en güvenli seçenekler WPA2 ve WPA3’tür. WEP ve WPA’nın kırılması nispeten kolaydır. Ayrıca WiFi parolanızın güçlü olduğundan emin olun. Güçlü bir parolayı nasıl ayarlayabileceğiniz konusunda şu yazımı inceleyebilirsiniz: Gerçekten Güvenli Bir Parola Nasıl Oluşturulur?

Modem Yazılımınızı Güncelleyin

Modem üreticileri güvenlik açıklarını gideren, yeni standartlar uygulayan ve bazen modeminize yeni özellikler ekleyen/performansı artıran yazılım güncellemeleri yayınlar. Kötü niyetli kişilerin bir güvenlik açığından yararlanmasını önlemek için en son ürün yazılımının kurulu olması önemlidir.

WPS Özelliğini Devre Dışı Bırakın

WPS özelliği uzun bir WiFi şifresi girmeden bağlanmak için kolay bir yöntem sağlar. Genellikle modemdeki fiziksel bir düğme ile çalışır. WPS oldukça kullanışlı ve kolay olabilir, ancak bir saldırganın parolayı atlamasına ve ağınıza kolay erişim sağlamasına olanak tanıyan bir dizi önemli güvenlik sorununu bünyesinde barındırır.

Güvenli İnternet Hizmetini Kullanın

Güvenli internet ülkemizde internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve internetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan alternatif bir internet erişimidir. Çocuk profili ve Aile profili kullanarak internetten nelere erişilebileceğini güvenli internet ile yönetebilirsiniz. Detaylar için: guvenlinet.org.tr

Daha Neler Yapabilirsiniz?

Ağ güvenliğinizi sağlamak için modeminizde/yönlendiricinizde yapabileceğiniz daha birçok ayar mevcut. Eğer detaylarla ilgiliyseniz modeminizin/yönlendiricinizin kullanma kılavuzunu inceleyebilir, cihaz modelinizi internette arayarak ince ayarları nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer kurumsal bir ağa bağlıysanız muhtemelen yeterince güvenlik önlemi alınıyor demektir. Yine de siz siz olun, bir bağlantıya tıklamadan önce her zaman emin olun. Neye tıkladığınızı bilmek, güvenliğin ilk adımıdır.

Umarım bu paylaştığım öneriler ağ güvenliğinizi artırma ve gizliliğinizi koruma konusunda dijital yaşamınıza katkı sağlar, faydalı olması ümidiyle…

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster