GENÇ Dergisi editörü ve Uluslararası Genç Derneği başkanı Süleyman Ragıp Yazıcılar ağabeyimin dördüncü kitabı olan Hürmetten Hayrete kitabı, Süleyman ağabeyimin belirli tarihlerde yazdığı deneme yazılarının bir derlemesi. Önsöz’de kitabı şöyle tarif ediyor kendisi:

“Sıradan hayatın içinden süzülen birçok hadise paylaşacağım sizlerle, lakin sevginin, hayretin ve hürmetin tatlı bir fon gibi satırlara eşlik ettiğini hissetmenizi de isteyeceğim, çünkü birçok yazıda o fon hüzünlendirdi beni, coşturdu kalbimi, titretti içimi, dilerim duyduğumu sizlere de duyurmaya muvaffak olurum.”

Kitaptan bir bölümü olduğu gibi paylaşmak isterim:

HAYATIN BEREKETİ HESAPSIZLIKTADIR

Hz. Meryem’in annesi çok yüce bir gönül idi, kızını henüz doğmadan Allah’a adadı, O’nun yolunda olmasını yürekten arzu etti. Hesapsız ve pazarlıksız bir kalple Rabbimize yöneldi.

Bu yüce adanışın/adayışın bereketinden mütevellit, Hz. Meryem daha çocukluğunda, zahiren de çeşitli rızıklarla donatıldı, sayısız ikrama mazhar oldu. Onun bu hâline şaşan Zekeriyya Peygamber “ey Meryem, bu rızıklar nereden geliyor” diye sorduğunda, Hz. Meryem pırlanta kalbinin berraklığıyla “bunlar Allah katındandır, Allah dilediğini hesapsız rızıklandırır” cevabını vermişti.

Bugün belki de tüm dernekçilere, vakıfçılara, STK öncülerine, idarecilere, particilere, eğitimcilere, ailelere vs. önemle hatırlatılması gereken şudur:

Hesapsız, çıkarsız ve samimi bir kalple yapılacak tüm ameller, hesapsız rızıkları, tahminlerden öte güzellikleri ve sürpriz bereketleri beraberinde getirecektir.

İnşallah kendi hayatlarımızda “hesapsızlık” ufkundan hisselerimiz bol olur.


Süleyman Ragıp Yazıcılar - Hürmetten Hayrete

HÜRMETTEN HAYRETE

Yazar: Süleyman Ragıp Yazıcılar

Yayınevi: Aşina Kitap

Web Sitesi: asinakitap.com

ARKA KAPAK METNİ

Hürmet kelimesinin gönlümdeki yeri büyüktür, kalbimde her daim yeşermesini istediğim eşsiz çiçeklerden biridir. Varlığa saygıyla, iyilikle, anlayışla yaklaştığımızda, alem sanki sırrını açıyormuş gibi gülümsüyor insana.

Hayret kelimesi ise beni benden alıyor, gözlerimi nurla, yüreğimi sürurla dolduruyor. Şaşıyorum kendime, yaşadıklarıma, olan bitenlere, varlığa, her şeye. Acziyet ve hiçliğin eşlik ettiği, kelimelerin durgunlaştığı ağlamaklı bir hayret kıvamıdır bu.

Hürmet ve hayret, karamsarlıklara, anlamsızlıklara, kötülüklere ve olumsuzluklara karşı kalbimizde yeşermesi gereken eşsiz güzelliklerdendir. Hürmet ve hayret, hayatın amaçsızlığını söyleyenlere karşı insanı bin bir ümide ve güzelliğe taşıyan sırlı cevherlerdendir.

Hürmet ve hayret güneşi doğduğunda gönlümüzde, birçok karanlık kendiliğinden aydınlanacak, hayatımız renklenecek, iç dünyamız ferahlayacak ve huzura kavuşacağız.

Hürmetin ve hayretin rehberliğinde, daha da ötelere uzanırsa adımlarımız, muhabbetullah ve marifetullahtan hissemiz bol olursa, ne mutlu bizlere.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster