İlkokulda küçük bir çocukken annemle birlikte okulun kırtasiyesindeydik. Anneme kitap almak istediğimi söylediğimde tamam dedi ve bir kitap seçmem gerekti. Neden bilmiyorum ama Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabını seçmiştim. Bilgi Yayınevi’nden çıkan ve tam 5.000.000 (günümüz 5 lirası) değerindeki yeşil-mavi renklerde kapak tasarımlı bu kitap hayatımda satın aldığımız ilk kitabım oldu ve halen kütüphanemizin raflarında tatlı bir hatıra olarak duruyor.

O zamanlar bir solukta okuduğum, siyah beyaz çizimlerle zenginleştirilmiş bu kitabı şimdi belki de 4 katı daha hacimli tam metin çevirisinden bir kez daha okudum. Aklımda tek kalan macera dolu bir serüven olduğuydu, ama detayları tamamen unutmuşum. Zaten çocuk kitaplarından detaydan ziyade hep heyecan var.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabı Jules Verne’ün muhteşem eserlerinden birisi. Muhteva olarak bir bilimkurgu kitabı olmakla birlikte çok sayıda bilimsel ve gerçek bilgileri barındırıyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında dünyanın dört bir tarafında gözlemlenen bir deniz canavarını alt etmek üzere Abraham Lincoln fırkateyni canavarın peşine düşer ve kitap boyunca bu gemide kaderleri kesişen Prof. Arronax ve yardımcısı Conseil ile Kanadalı Ned Land’in 20 bin fersahlık macerası anlatılır.

Başlangıçta canavar olarak sanılan şey aslında bir denizaltıdır ve bir şekilde bu denizaltında kendilerini bulan üçlü mecburen denizler altında bir dünya turuna çıkarlar. Jules Verne hem bir denizaltı tarifi açısından hem de kurgu açısından muhteşem bir hikaye ortaya koyuyor. Kitap boyunca gerçek bilim insanlarına, bilimsel çalışmalara ve tarihsel olaylara birçok defalar atıfta bulunuyor. Ayrıca denizaltı yaşama, denizlerde yaşayan bitkilere ve hayvanlara dair kapsamlı bilgiler aktarıyor. Mesela çok defa balıkların türlerine, cinslerine ve isimlerine ait bilgiler kitap boyunca sıralanıyor.

500 sayfayı biraz geçen İş Bankası Kültür Yayınları çevirisi hacmine rağmen kitabı çok sürükleyici kılmış. Zaten özünde Jules Verne’ün kitapları sürükleyici, çeviri de kaliteli olunca tadından yenmiyor. Olağanüstü bir deniz seyahatine hazırsanız, bir solukta bu koca kitabı bitirmeye hazır olun.


Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

DENİZLER ALTINDA YİRMİ BİN FERSAH

Yazar: Jules Verne

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Web Sitesi: iskultur.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

Jules Verne’in 1870 yılında yayımlanan ve en sevilen yapıtlarından biri olan bu klasik bilimkurgusunun kahramanı denizdir. Yazar dostu George Sand’dan gelen bir mektup onu bu romanı yazmak üzere harekete geçirmiş, edebiyatın en unutulmaz isyankârlarından Kaptan Nemo’yu yaratmasına vesile olmuştu. George Sand, “Bizi yakın zamanda okyanusun derinliklerine götüreceğinizi umut ediyorum” diyordu mektubunda ve karakterlerinin Verne’in bilimsel öngörüleri ve imgelemiyle geliştirdiği dalış giysileriyle dolaştığı bir yolculuk beklentisinden söz ediyordu.

1866 yılında dünya denizlerinde çeşitli gemiler tarafından gözlemlenen bir deniz canavarı peyda olur. Kimi deniz  kazalarından, bazı gemilerin kayboluşundan sorumlu tutulan ve “bir balinadan katbekat büyük ve hızlı bir nesne” olarak tarif edilen bu muazzam deniz hayvanı bilim dünyasında da hararetli tartışmalara yol açar. Bunun üzerine harekete geçen Birleşik Devletler, Abraham Lincoln adlı fırkateyni canavarın peşine düşmek üzere bir sefer için  hazırlar. Paris Doğa Tarihi Müzesi’nden Professör Aronnax, sadık hizmetkârı Conseil ve Kanadalı zıpkıncı Ned Land de bu sefere katılırlar. Onları gizemli Kaptan Nemo’nun eline düşmeleriyle başlayan olağanüstü maceralar beklemektedir.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster