Bir önceki yazıda Sosyal Medya konusunda güvenliği nasıl sağlayabileceğinize dair ipuçlarını paylaşmıştım: Dijital Güvenlik Kontrol Listesi #5: Sosyal Medya

Bu yazıda mobil cihazlarınızı kullanırken tehditlerden daha iyi korunmak ve gizliliğinizi en üst seviyeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar özetlenmektedir. Umarım bu paylaştığım öneriler mobil cihazlarınızdaki güvenliğinizi artırma ve gizliliğinizi koruma konusunda dijital yaşamınıza katkı sağlar, faydalı olması ümidiyle…

Cihazınızı Şifreleyin

Mobil cihazların güvenliğini garanti altına almanın ilk yolu verilerinizi fiziksel erişimden korumaktır. Bunun için dosya şifreleme kullanabilirsiniz. Android için: Ayarlar->Güvenlik->Şifreleme yolunu, iOS için: Ayarlar->TouchID ve Parola->Veri Koruma yolunu takip edebilirsiniz. Bu ayar cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda hiç kimsenin verilerinize erişememesini garantiler.

Kullanmadığınız Bağlantı Özelliklerini Kapatın

WiFi, Bluetooth, 4G ve NFC vb. bağlantı özelliklerini kullanmadığınız zamanlarda kapatın.

En Az Sayıda Uygulamayı Yükleyin

Mobil cihazlar için gereksiz uygulamaları barındırmak hem alan israfına hem de güvenlik riskine sebep olur. İhtiyaç duymadığınız veya düzenli olarak kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. Ayrıca uygulamalar genellikle arka planda çalıştığından, cihazınızı yavaşlatır ve veri toplar.

Uygulama İzinlerini Denetleyin

Uygulamalara ihtiyaç duymadıkları izinleri vermeyin. İzinleri hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde kolayca denetleyebilirsiniz.

Uygulamaları Sadece Resmi Kaynaklardan Yükleyin

Apple App Store’daki, Google Play Store’daki uygulamalar taranır ve kriptografik olarak imzalanır, böylece kötü niyetli olma olasılıkları azalır. Güvenli olduğunu bilmiyorsanız .apk veya .ipa dosyalarını doğrulanmamış kaynaklardan indirmeyin. Ayrıca yeni bir uygulamayı indirmeden önce yorumları ve uygulama bilgilerini mutlaka inceleyin.

Rehber Uygulamalarından Numaranızı Kaldırtın

Arkadaşlarınızdan birinin kişilerinde numaranız olduğunda ve bu kişi bir rehber uygulaması kullandığında adınız, telefon numaranız ve diğer kayıtlı kişi bilgileriniz uygulamaya yüklenecektir. Bilgilerinizi gizli tutmak için bu uygulamalardan numaranızı liste dışı bırakabilirsiniz. Liste dışı bırakmak için tıklayın: TrueCaller, CallApp, SyncMe, cia-app.

Kişiselleştirilmiş Reklamları Devre Dışı Bırakın

Reklamların kişiselleştirilmesi için Google sizinle ilgili verileri toplar. Kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakarak topladıkları veri miktarını biraz azaltabilirsiniz. Android cihazlarınızda nasıl yapacağınızla ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Cihazınızı Düzenli Olarak Yeniden Başlatın

Mobil cihazlarınızı haftada en az bir kez yeniden başlatmak, bellekte önbelleğe alınan uygulamaları temizleyecektir. Ayrıca cihazınızı düzenli olarak yeniden başlatırsanız daha sorunsuz çalışır.

Umarım bu paylaştığım öneriler mobil cihazlarınızda güvenliğinizi artırma ve gizliliğinizi koruma konusunda dijital yaşamınıza katkı sağlar, faydalı olması ümidiyle…

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster