Mustafa Kutlu işte… Hikayeciliğin üstadı. Bir günde okuduğum bir kitabından bahsedeceğim. Bir hikaye. Chef. Duyduğuma göre Turgut Özal dönemini yansıtıyormuş.

Bana hiç öyle gelmedi. Konuyu nasıl Turgut Özal devrine yorumlamışlar bilmiyorum.

Zaten bahsedilen dönemde ben daha yeni doğmuştum, bilmiyorum!

Evet, Chef kitabından bahsediyorum. Bir şefimiz var. Banka şefi. Müdür olamayan bir şef. Neden? Çünkü tahsili yok. Tahsili olan, bir de İngilizce varsa, oluyor mu müdür. Bizim şef dursun durduğu yerde.

Bir özelliğini daha söyleyeyim. Araba düşkünü. En kralından bir araba hayali var. Ama ne hayal.

Mustafa Kutlu’nun Chef kitabı bu ana karakter etrafında şekilleniyor. Toplum analizinin yoğun olarak yapıldığı bu hikayede günümüz dünyasında kendi yaşadıklarımıza birçok nokta atışı değinmeleri bulacaksınız. 10 sene öncesinden bugünlere dair yazılmış satırlar var.

Eh, aile kurmadan olmaz. Şefimizin ailesi var. Evine sadık bir eşi, Kayserililerden bin kat daha tüccar kafalı bir oğlu.

Ne aile ama.

Hepsinin hayalleri başka yerlerde. Biri araba, biri ev, biri de ticaret peşinde işte. Günümüz ailelelerinin çoğunun hayalleri hikayemizdeki baş karakterlerin de hayali. Okurken kendimi buldum diyebilirim rahatlıkla.

Üç farklı bakışla, üç farklı dünyayı sunuyor Mustafa Kutlu. Önce şefin ağzından şefin yaşadıkları ve hayalleri. Sonra eşinin ağzından onun yaşadıkları ve hayalleri. En son olarak oğlunun ağzından yaşananlar.

Bu üç bakış açısı içerisinde ele alınan hikaye mükemmel bir ustalıkla işlenmiş. Konu bütünlüğü harikulade.

Ve sizi alıp götürüyor. O kadar samimi ki, kendinizi bulacağınıza garanti veriyorum!

Sosyoekonomik veya politik veya psikolojik ya da artık her ne varsa… Baktığınız zaman Turgut Özal dönemini yansıtıyor olabilir. Keşke bunu bana söyleyen söylemeseydi! Önyargı ile okumak zorunda kalmak çok kötü.

Dedim ya, benim doğduğum dönem, nerden bileyim. Her satırda “O dönemler böyle mi yani!” gibisinden düşünmekten bazen konuya odaklanamaz oldum.

Ama siz siz olun, kitaba başlarken her şeyi unutun. Unutun ve kitabın akışına kendinizi bırakın.

Hatta bu yazdıklarımı da unutun.


Mustafa Kutlu - Chef

CHEF

Yazar: Mustafa Kutlu

Yayınevi: Dergah Yayınları

Web Sitesi: dergah.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

Yazar bu eserinde Türkiye’de seksen sonrası yaşanan atmosferi ele almıştır. Bu atmosfer tüketim toplumunun yarattığı ihtirasları, tutkuları öne çıkarmaktadır. Kitap bir ailenin üç ferdinin ağzından anlatılan hikâyeler ile gelişiyor. Banka şefi baba, emekli ev kadını anne ve üniversite çağında hemen köşeyi dönme arzusu ile iş dünyasına atılan oğul. Kazanç hırsı, mevki-makam, güç ve güvenlik arzuları aileyi parçalar. Her fert kendi yoluna gider. Ama bu yol nereye çıkmaktadır? Yazar metnin ucunu açık bırakarak bu sorunun cevabını vermez, okuru düşünmeye çağırır.

Fotoğraf: Dergah Yayınları

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster