Hemingway’in Yaşlı Adam ve Deniz adlı eseri ihtiyar bir balıkçının basit bir hikayesidir. Kitapta karakter olarak iki kahraman, bir kılıç balığı ve birkaç köpek balığı vardır. Böylesine basit bir hikayeyi vurucu, etkileyici ve unutulmaz kılan şey ise Hemingway’in kaleminin kuvvetidir.

İhtiyar balıkçı Santiago 84 gün boyunca hiçbir av yakalayamamış oluşundan mütevellit namını kurtarmak adına büyük bir avın peşine düşmeye karar verir. Bu sırada eski miçosu Manolin kendisine moral verir, onunla birlikte açılmak ister ancak Santiago kayığıyla tek başına açılır. Nihayet o zamana kadar eşi benzeri görülmemiş devasa bir kılıç balığı ile karşılaşır ve peşine düşer.

Kılıç balığı uzun bir süre boyunca balıkçıyı ve teknesini sürükler. Gün biter gece olur, gece biter gündüz olur. İhtiyar balıkçı büyük sıkıntılar atlatsa da bir şekilde direnir ve pes etmek. Hikayenin ana teması da bundan mütevellit “asla pes etme, diren” mottosu üzerinedir.

İhtiyar balıkçı nihayet kılıç balığını öldürür ve eve dönüş yoluna geçer. Ancak köpek balıkları yol boyunca defalarca saldırır ve Santiago kasabasına geri döndüğünde elinde kalan sadece kılıç balığının omurgasıdır. Böyle devasa bir balık yakaladığı için namını kurtarmıştır.

Hikaye boyunca ihtiyar balıkçı sürekli kendi kendine konuşur ve pes etmemek adına kendine moral olacak şeyler söyleyip durur. Ve nihayetinde de pes etmez. Sıra dışı bir üsluba sahip bu eser en zor şartlarda bile umudu kaybetmemek gerektiği mesajını verir.

İhtiyar balıkçının şu sözü kitabın özetidir:

“İnsan yok edilebilir ama yenilemez.”


Ernest Hemingway - Yaşlı Adam ve Deniz

YAŞLI ADAM VE DENİZ

Yazar: Ernest Hemingway

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Web Sitesi: bilgiyayinevi.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway’in ölümsüz eserlerinden biridir.

Hemingway 1953’te Pulitzer Ödülü’nü Yaşlı Adam ve Deniz’le kazanırken, 1954’te aldığı Nobel Ödülü’nde de bu başyapıtının önemli bir payı olmuştur.

Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini, son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan anıtlaştırmıştır.

Yaşlı Adam ve Deniz, MEB’in belirlediği 100 Temel Eser arasında da yer alıyor.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster