“Büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler.”

Bazı kitaplar vardır…  Daldığınız zaman içine, bambaşka bir dünyada buluverirsiniz kendinizi. O an gerçek hayata dair yaşadıklarınız bir tüy olur, uçar gider. Sanki tek gerçeklik, kaybolduğunuz satırlardan ibarettir.

Elbette bu durum satırları yazan kişinin maharetine bağlı. Peyami Safa hiç şüphesiz bu marifete sahipti. Öylesine ustaca örüyor ki harfleri, sanki bir büyü…

Evet, sözün büyüsüne, gücüne inananlardanız. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu bu anlamda bir büyüyle dolu, okuyucusunu bambaşka alemlere götüren, bittiğinde ise derin bir iç çektiren kitap.

Bir çocuğun gözünden yaşadığı acılar, karmakarışık duygular ve bacağının kesilecek olmasından mütevellit duyduğu korku… Nihayetinde dokuzuncu hariciye koğuşunda süre tedavi sürecinin zavallı çocuğa gösterdiği kederli hayatlar, ve kendisi…


Peyami Safa - Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU

Yazar: Peyami Safa

Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Web Sitesi: otuken.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

Yalnız ve hasta bir çocuğun çocukça aşkını ve ızdırabını; mesut olmak isteyen bir genç kızın temiz sevgisini; inanmak arzusu bütün benliğini saran bir insanın kuruntularını ve çıplak hastane duvarlarında yankılanan sessiz hıçkırıkları anlatır. Peyami’nin kendi geçmişinden izler taşıyan bu romanda mutluluğu ve felaketi aynı etkileyicilikle anlatma gücüne hayran kalacaksınız.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster