Son günlerde karanlık bir gecede gökyüzüne baktıysanız adeta bir tren gibi arka arkaya dizilmiş hareket eden parlak bir şeyler muhakkak görmüşsünüzdür. Tıpkı dünyanın dört bir yanında yaşayan insanların gördüğü gibi, sizin de gördüğünüz bu ışıltılı cisimler heyecanla beklediğimiz dünyayı istila etmeye gelen uzaylılar değil, UFO hiç değil. Çünkü bu cisimler birer uydu. Hem de isimleri bile var: Starlink Uyduları.

Nedir Bu Starlink?

SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak için inşa edilen Starlink uydu takımyıldızı adeta bir tren gibi tepemizden geçiş gösterileri yapıyor. 3-5 tane değil yüzlerce aktif uydu var bu takımyıldızda. 340 ila 1.550 KM yörüngeler arasında daha binlerce uydu konuşlandırılması planlanıyor SpaceX tarafından.

Starlink’in amacı dünyanın her yerine internet erişimi sağlamak. Mevcut global internet altyapısı fiber kablolardan oluşuyor. Karada ve okyanus altında bulunan bu fiber-optik kablolar dünyanın birçok yerini birbirine bağlıyor. Ancak kablolu erişimin en büyük problemi internet erişimi sağlamak istediğini her noktaya fiziksel kablo altyapısı döşemek zorunda olmanız.

SpaceX ise Starlink projesi ile birlikte kablo derdinden kurtulmayı ve Sahra Çölü’nün en ücra noktasına, dağların zirvelerine, okyanusların her yerine semadan internet dağıtmayı hedefliyor. İnterneti havadan bu şekilde erişimin kısıtlı olduğu yerlere sağlama fikri yeni değil, balon projeleri denenmişti önceki senelerde. Fakat SpaceX firmasının uzaya çıkma konusunda avantajı büyük.

Astronomi Gözlemleri Ne Olacak?

Starlink uydularının bu kadar çok ve parlak olması endişeleri de beraberinde getiriyor. Astronomi gözlemleri en ufak bir ışık kirliliğinden dahi etkilenirken adeta düğün konvoyu gibi geçiş yapan Starlink uyduları elbette ki gözlem yapanları olumsuz etkileyecektir. Ancak Elon Musk bu konuyu önemsediğini göstererek Starlink uydularına yansımayı azalatacak şekilde kaplama yapılacağını açıkladı.

Şu An Nerede Bu Uydular?

Starlink uyduları vızır vızır tepemizden geçiyorlar ve bu uyduların anlık konumlarını takip ederek bulunduğunuz konuma ne zaman geleceklerini görebilir ve seyretmek için kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Starlink uydularının geçişini nasıl takip edeceğinizi ve bundan sonraki geçiş tarihlerini görmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak takiyuddin.org sitesinde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster