Bir zamanlar herkesin elinde “Aşk”  isminde bir kitap vardı. Pembe bir kapakla okuyucunun karşısına çıkan Elif Şafak, o zamanlar kısa sürede 200.000 satarak bir rekor kırmıştı edebiyatımızda.

Popüler kültürün ürünü olan yayınları oldum olası sevmedim. Hatta bu tür bir yayını gaflete düşüp aldıysam bile, çoğu zaman okumak nasip olmadı. Tabii ki “Aşk” kitabını okumadım, almadım. Zira aşk rakamlarla yan yana gelemeyecek kadar kutsaldı.

İki Aşk Çiçeği kitabı, işte böyle bir ölçüden muhafaza edilmiş, benim gözümde gelmiş geçmiş en muhteşem aşk kitabıdır. Ömer Nasuhi Bilmen Hoca’nın kaleminden çıkan ilk kitaptır. Sadece 88 sayfa olmasına rağmen 880 sayfaya sığmayacak bir yoğunluğa sahip bir kitap: “İki Şukûfe-i Taaşşuk”

Bir solukta okunan bu kitabın konusu ise anlatılmaz yaşanır cinsten. O sebeple anlatmıyorum, kitabı alıp yaşayın…


Ömer Nasuhi Bilmen - İki Aşk Çiçeği

İKİ AŞK ÇİÇEĞİ

Yazar: Ömer Nasuhi Bilmen

Yayınevi: Semerkand Yayın

Web Sitesi: semerkandpazarlama.com

ARKA KAPAK METNİ

Ömer Nasuhi Bilmen, ülkemizin son yüzyılda yetiştirdiği en önemli alimlerden biridir. Bilmen, Osmanlı’nın son zamanlarını görmüş ve dolayısıyla geleneksel eğitim yollarından geçmiş ama aynı zamanda Cumhuriyet döneminde Üniversite’den Diyanet’e bir çok çağdaş kurumda görev almıştır. Bu yönüyle, geçiş dönemine özgü sorunları bizzat yaşamış, bunların çözümüne dair bizzat bir gayret içinde olmuştur.

Aşkı tanımış, kaybetmeyi tatmış, kader karşısında çaresini yitirdiğini derinden kavramış bir grup insanı konu edinen İki Aşk Çiçeği, daha çok dini ve ilmi eserleriyle tanınan Ömer Nasuhi Bilmen’in yazdığı tek romandır. Yazarın edebi anlamda hiçbir iddiası olmamakla birlikte ve roman gençlik yıllarında yazılmış olmasına rağmen eserdeki dil kullanımı ve metnin musikisi dikkat çekicidir.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster