Hava hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından birisi malum olduğu üzere. Canlıların hava olmadan yaşayabilmesi mümkün değil. Hayatta kalabilmek için suya ve havaya muhakkak muhtacız. Hava dediğimiz şeyi her ne kadar göremesek de varlığından türlü türlü şekillerde emin olabiliyoruz. En başta aldığımız nefes havanın varlığına muazzam bir delil. Rüzgarlar, yağışlar ve hatta ateşin yanması bile havanın var olduğunu bizlere gösteriyor. Dört temel elementten (ateş, su, toprak, hava) biri sayılan havaya dair ne kadar bilgimiz var peki? Oysa ki havaya ve hava olaylarına dair çokça tefekkür etmemiz emrediliyor:

“Rüzgârları rahmetinin önünde müjde olarak gönderen O’dur. Nihayet o rüzgârlar ağır bir bulut yüklenince onu ölü bir memlekete sevk ederiz. Orada suyu indirir ve onunla türlü türlü meyveler çıkarırız. İşte ölüleri de böyle çıkaracağız. Herhalde bundan ibret alırsınız.”

Kur’an-ı Kerim / Araf Suresi 57. Ayet

Hava Kitabı havaya ve hava olaylarına dair bilgilenmek isteyenler için kıymetli bir eser. Üslup olarak tamamen bilgi paylaşımından ibaret olan kitapta anlatılanları kafamızda canlandırabilmemiz için çeşitli anekdotlar da bulunuyor. Kitapta hava tahmini, havanın yapısı ve işleyişi, rüzgarlar, yağışlar ve yağış türleri, iklim, zor hava şartları ve iklim değişikliği konularında detaylı bilgiler mevcut. Yağmurun nasıl yağdığını, hangi şartlarda doluya dönüştüğünü, karın nasıl oluştuğunu öğrenmek ve bazı hava koşullarını tahmin etmek için kitap yeterli muhtevaya sahip.

Özellikle iklim değişikliğinin son yıllarda etkisini iyice hissettirmesinden mütevellit havayla olan ilişkimizin seyri değişecek gibi görünüyor. Birden bastıran dolu ve yağmurlar, hiç olmadık coğrafyalarda ortaya çıkan hortumlar, zamansız yağan kar yağışları ve artan sıcaklık hepimizi etkiliyor. Mark Twain’e atfedilen şöyle bir söz var: “Hayatımda geçirdiğim en kötü kış mevsimi, San Francisco’da geçirdiğim yazdı.”

Hasılı hava olaylarına dair merak ettiğiniz veya daha önce bilmediğiniz bütün bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz.

“Bir yaz günündeki bulutsuz gökyüzünün, bulutların arasından çıkan gökkuşağının ya da bir kış sabahında yerdeki el değmemiş kar örtüsünün güzelliği bizi farklı yollardan aynı ölçüde şaşkınlığa çevirebilir. Teknoloji alanındaki tüm teknik bilgimize rağmen havanın verdiği o huşu uyandıran duyguyu tam olarak açıklayamayız.”


Diana Craig - Hava Kitabı

HAVA KİTABI – HAVA OLAYLARI NEDEN OLUYOR VE NEREDEN GELİYOR?

Yazar: Diana Craig

Yayınevi: Maya Yayınları

Web Sitesi: mayayayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

Çoğu zaman fark etmesek de hava durumu hayatımızın her ânını etkiler. Havanın çok sıcak veya çok soğuk olması bizi rahatsız eder. Kasvetli günlerde canımız sıkılır, havanın güzel olduğu günlerde ise ruhumuz âdeta yeniden canlanır. Ne var ki hayatımızı bu kadar çok etkileyen havaya dair çok az şey biliriz. Okurken hem bilgileneceğiniz hem de eğleneceğiniz Hava Kitabı, hava olayları hakkında bilmeniz gereken her şeyi sayfalarında saklıyor.

  • Çok soğuk havaların vücudunuzda ne gibi etkilere yol açabileceğini,
  • Betonlaşmış şehirlerde hava olaylarının nasıl değiştiğini,
  • Şiddetli sağanak yağış sırasında gökyüzünden kurbağa, balık ve hatta kan yağmasının nasıl mümkün olduğunu,
  • Hava durumunun ruh halinizi ve enerjinizi nasıl etkilediğini öğrenmek istemez misiniz?

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster