2015 yılında Instagram profil resimlerinde kare görüntüler sunmaktan vazgeçti. Şimdi tüm profil resimleri daire içine alınmış durumda. Facebook, Snapchat ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları da aynı eğilimi takip ediyorlar ve kare şeklindeki resimleri kullanmaktan vazgeçiyorlar.

Teknoloji devlerinin neden böyle bir değişimi tercih ettiklerini ve yuvarlak görüntülerin kullanılmasının arkasındaki sebebi hiç merak ettiniz mi?

Estetik olarak yuvarlak görüntülerin daha hoş olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu tercihin arkasında başka sebepler de var.

Profil Resimleri Neden Yuvarlaktır?

Kullanıcı deneyimi tasarımındaki en iyi tecrübeler hakkında çevrimiçi bir kaynak olan UX Movement’a göre yuvarlak şekilli resimlerin yüzleri daha fazla vurgulamaya yardımcı oluyor.

Kare şeklindeki görüntüler dikkatimizi dağıtan köşelere sahipken daireler daha iyi bir yüz odaklaması yapmak için görüntünün kenarlarını ortadan kaldırıyor.

Kullanıcı Deneyimi
Görsel: UX Movement

Dolayısıyla yuvarlak görüntüler, profil resminde bir kişinin yüzünü ve yüz ifadelerini sergilemeyi amaçladığı sosyal medya platformlarında aktif olarak kullanılıyor.

Yine de bazı durumlarda arka plan kullanıcıların görmek istedikleri ayrıntıları içerebilir. Mesela doğa, ev dekorasyonu veya bir sokak görüntüsü arka plandaki manayı anlamamıza yardımcı olabilecek çeşitli öğeler içerir.

Bir Sokağın Kare Görüntüsü
Bir sokağın kare görüntüsü.
Aynı sokağın yuvarlak görüntüsü
Aynı sokağın yuvarlak görüntüsü.

Mesela yukarıdaki fotoğrafın orijinali kare şeklinde çekilmiş. Köşelerden birçok detay görülebiliyor. Mesela otobüsün son durak bilgisi, soldaki binanın detaylı görüntüsü vb.

Kare görüntüdeki tüm detaylar görüntünün arkasındaki hikayeyi paylaşırken, yuvarlak görüntü temel unsurları kesiyor ve hikayeyi eksik yapıyor.

Mobil Cihaz Kullanımındaki Artış

Yuvarlak görüntülerin bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni de mobil cihaz kullanımındaki artış olabilir. Mobil cihaz kullanıcı sayısı 2011’den beri önemli ölçüde artmaya başladı. Fakat masaüstü odaklı hazırlanan arayüzlerin çoğu mobil cihazlara göre uyarlanmadı. Sayfalardaki öğeleri okumak ve görmek zordu.

Yuvarlak şekilli görüntülerle birlikte Facebook, kullanıcıların sayfanın ne hakkında olduğunu ve sahibinin kim olduğunu görmeye çalışırken telefonlarında yaşadıkları şaşkınlığı gidermeye çalıştı.

Son yıllarda açıkça görüldüğü üzere sosyal medya gerçek bir taklitçi endüstrisi, bir platform diğerlerinin eğilimlerini ve stratejilerini takip ediyor.
Bundan mütevellit yuvarlak şekilli görüntüleri kullanma trendi Instagram, Snapchat ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya ağları tarafından hızla benimseniyor.

Yuvarlatılmış köşeler hakkında Steve Jobs ile macOS mühendislerinden birinin arasında geçen şöyle bir hikaye var:

Mühendis daha kolay yapıldığı için kare şeklindeki düğmeler tasarlamak istedi. Steve Jobs onu yürüyüşe çıkararak etrafta bulunan yuvarlak şekilli her şeye dikkat çekti. Verim işareti, otopark işareti vb yuvarlak olan her şey…

Meseleyi “Doğal dünyada keskin bir köşe bulmak çok nadirdir. Çok nadir görülen bir şekil. Dünyanın köşeleri yuvarlatılmış. Keskin köşeler size zarar verir. Keskin köşelerden kaçınılmalıdır.” şeklinde özetlemiş Steve Jobs.

Apple da Steve Jobs’ın mühendise verdiği dersi hiç unutmamış ki şimdiye kadar iPhone’da kullanılan bütün simgelerin kenarları yuvarlak tasarlandı.

Kaynak: Victoria Kurichenko

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster