Kızıl gezegen Mars son yıllarda hepimizin gündeminde. Zira gelecekte koloni kurabileceğimiz ve yaşayabileceğimiz dünya dışındaki tek gezegen şu an için Mars. Birçok ülke Mars’ı kolonileştirme konusunda çalışmalar yürütüyor. En başta da NASA uzun vadeli hedefleri arasında Mars’a gitmeyi planlıyor. SpaceX ise bir an önce gidip koloni kurmaya odaklanıyor.

Ne zaman olur bilinmez ancak öyle görünüyor ki insanoğlu olarak Mars’ta bir gün adım atabileceğiz. Daha şimdiden uydularımız ve Mars’ta gezinip duran, keşifler yapan araçlarımız var. Hatta Curiosity ismindeki gezgin robot Ağustos 2012’den beri Mars’ta gezinip duruyor. Birbirinden güzel Mars fotoğrafları çekiyor ve bizlerle paylaşıyor. Arka planda birçok da bilimsel deney yapıyor.

NASA mühendisleri Curiosity’nin izlediği yolu takip etmek istediklerinde bunun için sanal gerçeklik teknolojisini kullanabileceklerini fark ettiler. Ardından Google ile işbirliği yaparak mobil cihazlarda da kullanılabilecek bir platform hazırladılar ve Curiosity’nin adımlarını takip etmeye başladılar. Curiosity’nin Mars’a inişi ile başlayan uygulamada 360 derece gezinebilir ve hem Curiosity’nin hem de Mars’ın detaylarını keşfedebilirsiniz.

Access Mars isimli uygulama accessmars.withgoogle.com adresinden erişebilirsiniz.

Uygulamanın tanıtım videosu:

NASA’nın Mars Keşif Projesi ve Curiosity ile ilgili detaylı bilgiye mars.nasa.gov/msl/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster