Holokost Endüstrisi kitabının yazarı Norman Finkelstein’ı uzun zaman önce bir konferans videosuyla duymuştum. 2008 yılında Case Western Reserve Üniversitesi’nde verdiği konferansta bir öğrencinin itirazına binaen söyledikleri beni oldukça etkilemişti.

Finkelstein’ın konferasında da vurguladığı üzere babası Auschwitz’den, annesi ise Varşova Gettosu ve Majdanek toplama kampından sağ kurtulmuşlar. Yine Nazi Holokostu sırasında ailesinde önemli kayıplar yaşayan Yahudi bir öğrencinin Filkenstein’ın Filistin’i destekleyen duruşunu eleştirmesi cevabı şöyle oluyor: “Timsah gözyaşlarına saygı duymuyorum. Eğer biraz yüreğiniz olsaydı, Filistinliler için ağlıyor olurdunuz.”

Tabii bu cevabı alan öğrenci videodan görüldüğü kadarıyla çırpınarak ağlıyor. Ailesi Naziler’in zulmüne maruz kalmış ve büyük acılar çekmiş olan Finkelstein’ın İsrail’in zulümüne uluslararası düzeyde karşı durması ve mücadelesini anlamak kolay olmayabilir. Ancak Holokost Endüstrisi kitabını okuyan aklı başında, vicdanını kaybetmemiş herhangi birisi bu mücadeleyi çok iyi bir şekilde anlayabilir.

Bu zamana kadar Yahudi lobilerinin gücünü ticari zenginliklerine, zenginliklerini de ticarete iyi çalışan kafalarına bağlamıştım. Sanıyordum ki bütün dünyada parayı yönetmeyi iyi bildikleri için güçlü oluyorlar. Bu kitap sayesinde öğrendim ki (ticari yeteneklerine diyecek bir şeyim yok) güçlerinin büyük bir kısmını alavere dalavere ile sağlıyorlarmış. Holokost’u bahane ederek bütün dünyayı parmaklarında oynatan bu lobilerin cepleri servetle dolmasına karşın Holokost mağdurlarının hayatları hiç de ışıl ışıl değil…

Filkenstein’ın kanıtlarıyla sunduğu tüm delillerden okuduğum odur ki Almanya’ya yıllarca tazminat ödeterek sömürü düzenini kuran Amerikan Yahudi Lobileri İsviçre’yi de pas geçmemişler. Dünya Savaşları’nda tarafsız kalan ve kimseye karışmayan İsviçre’nin konuyla ne alakası var? Lobiler öyle alakalar kurmuş, öyle rakamlar çıkarmış ki İsviçre bankaları illallah ederek pes etmişler ve istedikleri akıl almaz tazminatı ödemişler.

Peki paralar nerde? Lobilerin ceplerinde…

Nazilerin katlettiği Sovyet tutsakların, engellilerin, Polonyalıların, Romenlerin ve diğer toplulukların tazminatları ne olacak? Hiç.

Peki Nazilerden kaçan Yahudilere kucak açmamakla suçlanan İsviçre tazminat öderken, yine aynı şekilde Avrupa’dan kaçıp da ABD’de sığınmak isteyip reddedilen Yahudiler için ABD neden tazminat ödemiyor?

Mesele “İnsan Hakları” ise ve ABD’deki kurumlar katliam mağdurlarına bu kadar değer veriyorsa aynı kurumlar ABD’nin katlettiği sayısız Kızılderili için tazminatı neden konuşmuyorlar?

Nazilerin zulmüne maruz kalan Yahudilerin bile isyan ettiği Holokost Endüstrisi’nin ne olduğunu anladığım an bugün İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama dünyanın nasıl seyirci kalabildiğini anladığım andır.

Nazi holokostu için diyecek bir şeyin mi var? Irkçısın, Yahudi düşmanısın!

İsrail’in holokostu diyecek bir şeyin mi var? Irkçısın, Yahudi düşmanısın!

Ukrayna-Rusya savaşı? Ukrayna’nın kendini savunma hakkı var…

Müslümansan hiçbir şeye hakkın yok.

Yahudi değilsen lafı uzatmadan bağışını yap. Holokost mağdurları için harcanacak, şüphen olmasın!

Kitaptan aldığım birkaç not şöyle:

  • Annem ve babam, Nazi soykırımının tahrif ve istismar edilmesine neden bu kadar içerlediğimi merak ediyorlardır. Buna cevabım ise, bu soykırımın İsrail devletinin suç dolu politikalarını meşrulaştırmaya ve bu politikalar için ABD’den destek almasına aracı olmasıdır.
  • Novick, Holokost edebiyatı duayenlerinden Lucy Dawidowicz’in bir zamanlar “keskin bir İsrail eleştirmeni” olduğunu söylüyor. Dawidowicz 1953’te, yerlerinden edilen Filistinlilerin sorumluluğunu üstlenmediği sürece İsrail’in Almanya’dan tazminat talep edemeyeceğini yazmıştı: “Ahlak bu kadar da esnek olamaz.” Yine Haziran savaşının hemen ardından Dawidowicz “ateşli bir İsrail destekçisi” olur ve İsrail’in “modern dünyadaki ideal Yahudi imajının kurumsallaşmış bir modeli” olduğunu savunur.
  • Roman yazarı Philip Roth’a göre, bir Amerikan Yahudisi çocuğun mirası şudur: “Ne bir kanunlar bütünü, ne bir öğretim sistemi, ne bir dil ve nihayetinde ne de bir Tanrı… sadece bir çeşit psikoloji: O psikoloji de üç kelimeyle özetlenebilir: Yahudiler daha iyidir.”
  • Neden ülkenin başkentinde, federal olarak himaye altına alınmış ve finansman sağlanmış bir Holokost müzemiz var? Amerikan tarihinde işlenen suçların anıldığı herhangi bir müze yokken, Washington’da böyle bir müzenin bulunması yersiz değil midir? Bir düşünün, Almanya Berlin’de bir ulusal müze açıp Nazi soykırımını değil de Amerika’daki köleliği ve Kızılderililerin katlini anmaya kalksa, buradan onları ikiyüzlülükle suçlayacak feryatlar nasıl yükselirdi.

Finkelstein’ın “Artık bu timsah gözyaşlarına saygı duymuyorum.” dediği konuşması.


Norman G. Finkelstein - Holokost Endüstrisi

HOLOKOST ENDÜSTRİSİ

Yazar: Norman G. Finkelstein

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınları

Web Sitesi: kirmizikedi.com

ARKA KAPAK METNİ

Holokost Endüstrisi kitabıyla dünya çapında büyük tartışma yaratan Norman Finkelstein Yahudi kökenli bir entelektüel. Naziler ailesinin bütün fertlerini katletmiş, babasını Auschwitz Kampı’na, annesini ise Majdanek Kampı’na göndermiş. Kısacası Finkelstein Yahudi Soykırımı’nın, yani Holokost’un bütün acılarını yaşamış. Ama bir itirazı var. Ailesinin ve sevdiklerinin çektiği acıların istismarına karşı çıkıyor. Hele hele bu istismarın ABD’nin ve İsrail’in Ortadoğu’da yaptıklarını meşrulaştırmak için kullanılmasına isyan ediyor.

Finkelstein, elinizdeki kitapta Holokost’un acılarının hangi yollarla paraya çevrildiğini ve bu paranın gerçek Holokost mağdurlarından nasıl esirgendiğini anlatıyor. ABD’nin Yahudi lobisini ve İsrail’i nasıl kullandığını gözler önüne seriyor. Okuyucuyu timsah gözyaşlarına inanmaması için uyarıyor. İsrail’in yaptıklarına sessiz kalan birisinin Holokost’a karşı çıkışının samimi olamayacağını söylüyor. Bizlere Holokost’u yapanların ve inkâr ya da istismar edenlerin aynı kumaştan olduğunu hatırlatıyor. Holokost Endüstrisi bu samimi ve derin isyanın kâğıda dökülmüş halidir.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster