“İnsanın tuzakları fark etmek için tilki, kurtları korkutup kaçırmak için de Aslan olması gerekir.” – Prens / Machiavelli

Siyasal Düşünceler Tarihi dersinde Antik Yunan’dan başlayarak birçok düşünür ve olaydan bahsediliyor. Ders notlarını okurken çok şaşırdım, çünkü notlarda bahsi geçen kişi ve olayları kısmen biliyordum. Hem de bir video oyundan: Assassin’s Creed!

Yıllardır severek oynadığım Assassin’s Creed oyunu Üçüncü Haçlı Seferi döneminin Ortadoğusu’nu, Rönesans İtalyası’nı ve İstanbulu’nu, Amerikan Kolonyal dönemini, Fransız İhtilali’ni, İngiltere Sanayi Devrimini, Antik Mısır Medeniyeti’ni, Antik Yunan Medeniyeti’ni ve son olarak da Vikingler’i işleyerek oyunculara o dönemlerin tarihi olaylarını tekrar yaşatıyor.

Doğrusu Machiavelli ile ilk kez bu oyunda karşılaştım. Assassin’s Creed Brotherhood oyununda ana karakter Ezio’nun sağ kolu olan Machiavelli özellikle Borgia’larla mücadelede çok faydalı oluyor.

Tarihte de Machiavelli birçok önemli görevde bulunmuş, İtalya’nın birliğinin sağlanamayışına tanık olmuş ve İtalya’nın gelecekte birlik olabilmesi için gerekli gördüğü tüm yetkinlikleri Prens kitabında özetlemiş.

Kitabın giriş kısmında Machiavelli’ye dair kapsamlı bir yazı mevcut. Dolayısıyla ilk defa duysanız bile Can Yayınları’ndan Kemal Atakay çevirisiyle çıkan bu baskıda Machiavelli’ye dair çok şey öğrenebilirsiniz.

Bazılarının övdüğü bazılarının yerdiği Prens eseri dönemin şartları düşünüldüğünde ve Machiavelli’nin hayatı göz önüne alındığında çoğu noktada makul görünüyor. Bir prenste olması gereken bütün vasıflar ve karakter özellikleri ile prensin şartlara göre nasıl davranması gerektiği gibi detaylar Lorenzo de Medici’ye ithafen anlatılıyor.

Kitapta sıkça vurgulanan Borgia Ailesi, Sforza Ailesi ve İtalya şehirlerini Assassin’s Creed oyunundan yakinen bildiğim için pek şaşırmadım. 🙂 Bilmeyenler için muhakkak Prens kitabını tavsiye ediyorum.


Niccolò Machiavelli - Prens

PRENS

Yazar: Niccolò Machiavelli

Yayınevi: Can Yayınları

Web Sitesi: canyayinlari.com

ARKA KAPAK METNİ

Niccolò Machiavelli’nin ölümünden beş yıl sonra yayımlanan eseri Prens, o tarihten günümüze kadar devam eden bir tartışmayı başlatmıştır. Prens, devlet yönetiminde amaca ulaşmak için her yolun geçerli olduğunu savunan bir elkitabı mıydı, yoksa devletin ve iktidarın gerçek doğası üstüne felsefi ve siyasal bir başyapıt mı? 

Prens, kimilerince “şeytanın kitabı” olarak nitelendi kimilerince de gerçekçi siyaset kuramının bir başyapıtı olarak. Ama kesin olan bir şey var ki, devlet yönetme sanatının en temel kaynaklarından birini oluşturdu. Prens, özlü anlatımı, etkileyici imgeleri ve gerek çağdaşları gerek sonraki kuşaklarca harfi harfine yorumlanan kimi özdeyişlerinin pervasızlığıyla çok daha büyük ün kazandı.

Yalnızca siyasal içeriğiyle değil, edebî üslubuyla da klasik edebiyatın ölümsüz metinleri arasına giren bu benzersiz eseri, yazar ve kitap üstüne kapsamlı bir inceleme ve açıklayıcı notlar eşliğinde sunuyoruz.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster