Bir önceki yazıda Akıllı Evler konusunda güvenliği nasıl sağlayabileceğinize dair ipuçlarını paylaşmıştım: Dijital Güvenlik Kontrol Listesi #8: Akıllı Evler

Bu yazıda kişisel finans yönetimi konusunda tehditlerden daha iyi korunmak ve gizliliğinizi en üst seviyeye çıkarmak için atabileceğiniz adımlar özetlenmektedir.

Kredi kartı dolandırıcılığı kimlik hırsızlığının en yaygın şeklidir. Sadece ABD’de 2017 yılında 133.015 kredi kartı dolandırıcılık vakası raporlanmıştır. Ülkemizde de haberlerde sık sık kredi kartı dolandırıcılığıyla karşılaşıyoruz. Kendinizi ve sevdiklerinizi dolandırıcılara kurban olmaktan korumak için temel adımları atmak her zamankinden daha önemli. İşte alabileceğiniz bazı önlemler:

Dolandırıcılık Uyarılarını ve Kredi Hareketlerinizi Takip Edin

Kişisel finansınızı güvence altına almanın ilk adımı bilinçli bir kullanıcı olmaktır. Her şeyden evvel medya araçlarını kullanarak geçmiş yıllardaki vakaları inceleyin, dolandırıcıların ne tür taktikler uyguladıklarına ve uygulayabileceklerine aşina olursanız, olası bir senaryoda oltaya düşmeniz zor olur. Ayrıca FİNDEKS gibi finansal yaşamınızı takip edeceğiniz ve kontrol altında tutabileceğiniz hizmetleri kullanabilirsiniz. Bu hizmetler adınıza herhangi bir finansal işlem yapıldığında sizi uyarmak gibi özelliklere sahip olabiliyor.

Ödemelerinizde Sanal Kart Kullanın

Sanal kartlar gerçek kartınızı veya banka bilgilerinizi ifşa etmeden ödeme yapmanızı sağlar. Ayrıca her kart için harcama limitleri belirleme gibi ek özellikler de sunarlar. Böylece kartınızdan belirlediğiniz miktarın üstünde alışveriş yapılmasını kolayca engelleyebilirsiniz.

Bazen Nakit Kullanın

Dijital ödeme yöntemlerinin aksine, nakit alışverişler kolay kolay izlenemez. Günlük alışverişleriniz için nakit kullanmak, herhangi bir finans kuruluşunun harcama alışkanlıklarınıza göre kapsamlı bir veri profili oluşturmasını önleyecektir.

Finans hizmetleri gelişmiş ülkelerin çoğunda sıkı güvenlik tedbirleriyle korunmaktadır. Dolayısıyla yukarıda açıkladığım birkaç küçük önlemi uygulayarak mevcut güvenliğinizi sağlama alabilirsiniz. Bunun da ötesinde kişisel finansınızın güvene almak için başta kripto para kullanmak gibi üst düzey seçenekler var olsa da henüz uygulanabilir değildir. Dijital paralar yaygınlaşana kadar en iyisi bireysel tedbirlerinizi almak ve bankanızın/finans kuruluşunuzun güvenlik ile alakalı duyurularını takip etmektir.

Umarım bu paylaştığım öneriler kişisel finans yönetiminde güvenliğinizi artırma ve gizliliğinizi koruma konusunda dijital yaşamınıza katkı sağlar, faydalı olması ümidiyle…

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster