Bu yazıda DNS önbelleğini temizlemenin öneminden bahsedeceğim ve “DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?” sorusunu macOS, Windows ve Linux işletim sistemleri için vereceğim.

DNS Önbelleği nedir?

DNS’in açılımı Domain Name System yani Alan Adı Sistemidir. Web sitelerine ulaşmak için kullanılan adeta bir internet telefon rehberi olarak tarif edilebilir. Telefonlardaki rehberlerde amacımız bir kişinin isim-soyisim bilgisiyle telefon numarasını eşleştirip telefon numarasını ezberlemeye gerek kalmamasıdır. DNS ile de aynı şekilde ziyaret etmek istediğimiz web sitelerinin IP adreslerini (numaraları) ezberlemek yerine sadece isimlerini bilmemiz yeterli olur.

Örneğin bu yazıyı okuduğunuz web sitesi aslında 123.456.789.101 gibi bi IP adresine sahiptir. Ancak böyle bir adres yerine tutarmu.com gibi bir alan adı, ziyaretçiler tarafından kolayca okunur, anlaşılır ve hatırlanabilir. Tam tersi olarak, IP adresleri bilgisayar sistemleri tarafından çok daha rahat okunur/işlenir.

Özetle web sitesini ziyaret etmek istediğinizde IP adresini ezberlemek ve hatırlamak biz insanlar için çok zor olacaktır. Bundan mütevellit DNS sistemini kullanmaktayız.

DNS önbelleği ise web sitesi ziyaretleri gibi bilgisayarlardaki etkinlik kayıtlarını geçici olarak saklar ve takip eder. Bir web sitesi ziyaret edildiğinde DNS önbelleği o web sitesiyle ilişkili IP adresini kaydeder. Aynı web sitesini ikinci kez ziyaret edildiğinde ise IP adresi bilgisi önbellekte mevcut olacağı için arama işlemi daha verimli olur ve arama süresi çok daha kısalır.

DNS Önbelleğini Temizlemek Neden Önemlidir?

DNS önbelleğini temizlemek öncelikle internet bağlantı sorunlarını gidermek için faydalı bir adımdır. Özellikle bir siteye erişmeye ve bağlantı kurmaya çalışırken tarayıcınızda “DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” gibi bir hata alıyor olabilirsiniz. Mesela erişmek istediğiniz web sitesinde DNS güncellemeleri yapılmış olabilir ve tarayıcınız istenen sayfayı yüklemek için eski, yanlış bilgileri kullanıyordur. DNS önbelleğiniz geçerliliğini yitirmişse yenilemek bu gibi sorunları çözecektir.

Bir diğer önemli nokta ise DNS önbelleğini temizlemek, ağ güvenliği tehditlerini, kötü amaçlı saldırıları ve DNS önbelleği zehirlenmesi saldırılarını önleyebilir. Bilgisayar korsanları kaydedilmiş DNS önbellek kayıtlarınıza erişirlerse kayıtları bozabilir. Örneğin ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin “Etki Alanı Adı”yla ilişkili IP adresini manipüle edip değiştirebilir ve kötü amaçlı bir siteyle eşleştirebilirler.

Bunun sonucunda ise DNS kaydı manipüle edilmiş web sitesine bir daha erişmek istediğinizde sahte ve bozuk bir siteye yönlendirilirsiniz. Yani google.com‘u açtığınızı zannedersiniz ama bilgisayar korsanı tarafından özenle hazırlanmış ve birebir google.com sayfasına benzeyen zararlı ve sitesine erişmiş olursunuz. Bu aşamadan sonra başınıza her türlü şey gelebilir.

Velhasıl DNS önbelleğinin sık sık temizlenmesi her açıdan faydalı bir işlem olacaktır.

macOS’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

macOS’ta DNS önbelleği temizleme işlemi terminal üzerinden yapılan basit bir işlemdir. Şu adımları izlemeniz yeterli:

  • Launchpad’den doğrudan ve Spotlight’tan arama yaparak Terminal uygulamasını açın.
  • macOS 10.15 (Catalina) veya daha güncel bir işletim sisteminiz varsa “sudo dscacheutil -flushcache; sudo killall -HUP mDNSResponder” komutunu çalıştırın.
  • Parolanız sorulduğundan parolanızı yazın ve Enter’a basın.
  • İşlem tamamdır. Herhangi bir mesaj veya uyarı görmeyeceksiniz. DNS önbelleğiniz temizlendi.

Not: macOS 10.14 (Mojave) ve öncesi sürümler için “sudo killall -HUP mDNSResponder” komutunu kullanabilirsiniz.

Windows’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda DNS önbelleğini temizlemek CMD uygulamasından yapılan basit bir işlemdir. Şu adımları izlemeniz yeterli:

  • CMD uygulamasını Yönetici olarak çalıştırın.
  • “ipconfig /flushdns” komutunu çalıştırın.
  • İşlem tamamdır. Successfully flushed the DNS Resolver Cache mesajını göreceksiniz. DNS önbelleğiniz temizlendi.

Linux’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Linux işlerim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa DNS önbelleğini temizlemek Terminal uygulamasından yapılan basit bir işlemdir. Şu adımları izlemeniz yeterli:

  • Terminal uygulamasını açın.
  • “sudo resolvectl flush-caches” komutunu çalıştırın.
  • İşlem tamamdır. DNS önbelleğiniz temizlendi.

Ara sıra bu şekilde DNS önbelleğini temizlemeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster