Jules Verne’ün bütün eserleri beni alıp başka dünyalara götürür. Çocukken kitapçıdan ilk isteyerek seçtiğim ve annemin bana aldığı kitap Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabıydı, yani okuma serüvenim Jules Verne ile başladı.

Buzullar Arasında Bir Kış kitabı hacim olarak çok küçük olsa da (sadece 89 sayfa) muhteva olarak adeta bir roman tadında. Kuzey Kutup Kuşağı’nın dondurucu soğuklarında geçen hikaye, Korkusuz Kız isimli uskunanın çıktığı yolculuktan geri dönüşüyle başlıyor. Ancak uskuna geri dönse de, oğlunun dönüşünü dört gözle bekleyen Kaptan Jean Cornbutte ve nişanlısına hasret Marie umduklarını bulamıyorlar. Zira Kaptan Jean Cornbutte maalesef buzullar arasında kayboluyor ve geri dönemiyor.

Kitap boyunca Kaptan Jean Cornbutte ve Marie başta olmak üzere Korkusuz Kız uskunasının tayfası kaybolan Kaptan Louis ve ekibini bulmak için gayret sarf ediyorlar. Ama gerek kuzeyin soğuğu ve denizin donması gibi iklim şartları, gerekse gemideki tayfalardan kimilerinin art niyetli emelleri kurtarma operasyonunu mahvediyor.

Bir solukta okuduğum ve kitabı eline alıp Bismillah diyen herkesin nefessiz okuyacağını iddia ettiğim Buzullar Arasında Bir Kış kitabının sonunda neler olduğunu merak ettiyseniz, buyrun bir an evvel okuyun. Pişman olmayacaksınız.


Jules Verne - Buzullar Arasında Bir Kış

BUZULLAR ARASINDA BİR KIŞ

Yazar: Jules Verne

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Web Sitesi: iskultur.com.tr

ARKA KAPAK METNİ

1855 yılında ilk kez Musée des familles dergisinde yayımlanan Buzullar Arasında Bir Kış, okuru Dunkerque’ten dondurucu Grönland’a uzanan, aşk ve dostluk uğruna girişilen heyecan ve gerilim dolu bir maceraya davet ediyor. Bu kısa ama çarpıcı öyküde, büyük macera romanlarının barındırabileceği bütün unsurlar mevcuttur: Çetin bir deniz yolculuğu, zorlu bir arama kurtarma girişimi, düşman bir çevrede, son derece elverişsiz koşullarda hayatta kalma mücadelesi, gemide isyan… Kaptan Louis Cornbutte, Korkusuz Kız adlı gemiyle çıktığı sefer sırasında, tehlike sinyallerini aldığı bir uskunanın yardımına koşmak üzere iki tayfasıyla birlikte filikayla denize açılmış ve geri dönmemiştir. Korkusuz Kız’ı seferine başladığı Dunkerque’e ikinci kaptanı geri getirir. Louis’nin öldüğüne inanmayan ve kendisi de denizci olan babası Jean Cornbutte, mürettebatı toplayarak oğlunu aramak üzere yeniden denize açılır.

Yazar Hakkında

Muhammed Tutar

bilgisayar mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı. önce okur, sonra yazar.

Tüm yazıları göster